birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Sağlık Bakanı'ndan doktorları hedef gösteren imama ilişkin açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hekimleri hedef gösteren imama dair "Konya’daki imam hakkında gereğinin yapıldığı konusunda şüphe duyarsak biz devreye gireriz" açıklaması yaptı.

GÜNCEL 11.07.2022 12:00
Sağlık Bakanı'ndan doktorları hedef gösteren imama ilişkin açıklama Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dr. Ekrem Karakaya'nın katledilmesini ardından iş bırakan hekimleri hedef gösteren imama dair "Savcılığa Bakanlık olarak suç duyurusunda bulunma konusunu gidişata göre değerlendireceğim. Gereğinin yapıldığı konusunda şüphe duyarsak biz devreye gireriz" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dr. Ekrem Karakaya'nın katledilmesi üzerine iş bırakan sağlık çalışanlarını hedef alan cami imamı ile ilgili HaberTürk yazarı Fatih Altaylı'ya konuştu.

"Bence soruşturma yürürken hemen açığa alınması gerekir" diyen Koca, Altaylı'nın "Bu çok açık bir şekilde toplumda kin ve düşmanlığı tahrik suçu. Toplumun bir kesimini hedef gösterme suçu. Müfettişe değil, savcılığa şikayet etmek gerekmez mi? Bakanlığınızın müdahil olması gerekmez mi?” sorusuna, “Fatih Bey, Konya’da şehit edilen doktor kardeşimiz bir kahraman. 8 çocuklu, fakir bir ailenin evladı. Bin bir zorlukla yetiştirilmiş bir hekim. Ailesini ziyaret ettim. Hekime yönelik şiddetin acısını en derin şekilde yaşıyoruz, görüyoruz. Bu konularda en ufak bir şüpheniz olmasın. Dediğim gibi ben soruşturmanın açığa alınarak sürdürülmesinden yanayım. Savcılığa Bakanlık olarak suç duyurusunda bulunma konusunu gidişata göre değerlendireceğim. Yani gereğinin yapıldığı konusunda şüphe duyarsak biz devreye gireriz” diye yanıt verdi.

***

NE OLMUŞTU?

Konya Şehir Hastanesi'nde görev yapan Dr. Ekrem Karakaya, hastanede bir hasta yakını tarafından katledilmiş, meslektaşları sağlıkta şiddeti protesto etmek için tüm Türkiye'de eylemler düzenlemiş ve Türk Tabipleri Birliği 7- 8 Temmuz’da iş bırakma kararı almıştı. Eylemlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın istifası da istenmişti. İstanbul'daki eylemde doktorlara emniyet güçleri biber gazı ile müdahale etmişti.

Dr. Ekrem Karakaya'nın öldürülmesinin ardından sosyal medyaya yansıyan video büyük tepki çekmiş, söz konusu videoda vaaz veren bir cami imamının, sağlıkta şiddete karşı iş bırakan sağlık çalışanlarını hedef alarak "Sen vardın hastaneden boş döndün. Öldürmez misin, dövmez misin, sövmez misin" sözlerini sarf ettiği görülmüştü. Diyanet, Valilik ve başsavcılık soruşturma başlattıklarını duyurmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol