Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 4924 Sözleşmeli Personel Genelgesi yayımladı. CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelgenin itiraf niteliğinde olduğunu ifade ederek, "Kadro sayılarının fazlalığına baktığımızda bu hastaneler adeta hekimsiz çalıştırılıyormuş. Buradan bunu anlıyoruz" dedi.

Sağlık Bakanlığı'ndan itiraf niteliğinde genelge

Sağlık Bakanlığı, sözleşmeli personel düzenlemeleri içeren bir genelge yayımladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzalı genelgede küçük devlet hastanelerine ve doğu illerine açılan sözleşmeli uzman tabip kadro sayıları şaşkınlık yarattı.

CHP’nin Sağlık’tan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan uzman tabip sözleşmeli personel alımı listesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Biz sağlık çalışanlarımızın sözleşmeli personel statüsünde olmalarına karşı çıktık ve bugüne kadar hep sağlıkta sözleşme olmaz görüşünü savunduk" diyen İlgezdi, "Fakat sağlıkta çığır açtıklarını iddia eden AKP ve yönetenleri sağlık sistemini her geçen gün daha da geriye götürmekte yeminli gibiler. Hekimleri sözleşmeyle hâkimiyeti altında tutan bir anlayışla, vatandaşa nitelikli sağlık hizmeti verilemez" ifadelerini kullandı.

"İTİRAF NİTELİĞİNDE"

İlgezdi şöyle devam etti: "Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı sözleşmeli personel listesi de bunun adeta bir itirafı niteliğinde. Mersin Şehir Hastanesi’ne 93, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine 92, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 91, Konya Şehir Hastanesi’ne 90, Kayseri Şehir Hastanesi’ne 88, Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 73, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 72, Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 66 uzman tabip alınacak. Bu demek oluyor ki; kadro sayılarının fazlalığına baktığımızda bu hastaneler adeta hekimsiz çalıştırılıyormuş. Buradan bunu anlıyoruz.”

"SAĞLIKTA ÇÖKÜŞÜN MİMARI AKP"

Bu genelgenin sağlığa değil sağlıkta çöküşe hizmet eden bir genelge olduğunu belirten İlgezdi, “Sağlıkta çöküşün mimarı AKP, küçük devlet hastanelerinin neredeyse tamamını sözleşmeli hekimle dolduruyor. Erdoğan’ın hayali olan devasa şehir hastaneleri de sözleşmeli mantığından nasibini alıyor. Van, Erzurum, Diyarbakır illerimize baktığımızda bu illerdeki hastanede hiç uzman tabip yokmuşçasına sözleşmeli sağlık personeli kadrosu belirlenmiş. Bu kadar yüksek sayıda sözleşmeli hekime ihtiyaç duyulmasını hangi gerekçe ile açıklayabilirler” diyerek sözlerini tamamladı.