birgün

16° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

DÜNYA 23.05.2020 06:06

Sağlık emekçileri eylemde

Fransa ve Kolombiya'da sağlık emekçileri, hakları için protesto gösterileri düzenledi. Sağlık emekçilerinin ortak talepleri ise güvenli koşulların sağlaması ve maaş ödemelerinde düzenleme yapılması

Sağlık emekçileri eylemde

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünya salgın koşullarıyla mücadele ederken bu mücadelenin başında yer alan sağlık emekçileri, hükümetlerin güvenli koşulları sağlamasını ve maaş ödemelerinde düzenleme yapılmasını istedi. Fransa’nın başkenti Paris’te sağlık çalışanları çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla gösteri düzenledi.

Paris’teki Robert Debre Hastanesi’nin önünde toplanan sağlık çalışanları, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümet karşıtı sloganlar attı ve pankartlar taşıdı. Maaşlara zam yapılması da istenilen eylemde üç kişinin gözaltına alındığı ve ‘izinsiz gösteriye katıldıkları’ suçlamasıyla 50 kişiye para cezası verildiği belirtildi. Sarı yelekliler de gösteriye katılarak sağlık çalışanlarına destek verdi.

ACİL EYLEM PLANI

Sağlık çalışanları, bir yıldan fazla bir süredir hastanelerde imkanların yetersizliği ve kötü çalışma koşulları nedeniyle hükümetten acil eylem planı bekliyor. Ülkedeki salgında hastanelerde ve yaşlı bakım evlerinde görev yapan sağlık çalışanları maske yetersizliği nedeniyle hükümete tepki göstermişti.

KOLOMBİYA’DA EYLEM

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da da sağlık çalışanları, daha fazla koruyucu ekipman ve güvenli çalışma koşulları talep ederek maaşlardaki gecikmeleri protesto etti. Ivan Duque hükümetinin istifasını talep eden emekçiler, taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız