Sağlık hizmetlerine ulaşım her geçen gün daha zorlaşırken, bunun son örneği Ege Üniversitesi’nde yaşandı. Trafik kazası geçiren ve el bileği kırılan hastaya, özel kliniğinin kartını veren profesörün 50 bin TL ücret istediği belirtildi.

Sağlık sistemi özele terk edildi: Trafik kazasına 50 bin TL’lik fatura

Berkay SAĞOL

İzmir’de trafik kazası geçiren ve Ege Üniversitesi Acil Servisi’ne götürülen S.S. isimli bir yurttaştan, kırılan el bileğinin ameliyatı için üniversitedeki doktor tarafından özel kliniğe yönlendirilerek 50 bin TL ücret istendiği belirtildi. Daha önceki yıllarda belinden ameliyat olan ve platin takılan yurttaşın kaza sırasında bu platinlerinin kırıldığı ancak bu durumun hasta yakınlarına iki gün sonra söylendiği belirtildi. Yurttaşın, ayrıca iki gün boyunca acil serviste bekletildiği de kaydedildi.

Geçen pazar günü geçirdiği trafik kazasının ardından Ege Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı S.S. adlı yurttaşın burada sağ el bileğinde kırık ve ezik tespit edildi. Hastanın yakınları, acil serviste görevli doktor tarafından başka bir yine aynı üniversitede çalışan ortopedi ve travmatoloji uzmanı olan profesöre yönlendirilirken; profesörün ameliyat için özel kliğinin kartını vererek hasta yakınlarından 50 bin TL talep ettiği ifade edildi.

ŞİKÂYETÇİ OLDULAR

2009 yılında geçirdiği iş kazası sebebiyle belinden ameliyat olduğu ve platinle yaşadığı öğrenilen hastanın, kaza sonrasında belinde yeniden kırık olduğu ise yakınlarına pazartesi akşam söylendi. S.S.’nin bu süreçte 2 gün boyunca acil serviste bekletildiği öğrenilirken, salı günü belinde ve elinde kırıklar varken ameliyat olmadan eve gönderildiği belirtildi.

Hasta yakınlarının şikâyeti üzerine, S.S. adlı hasta İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gönderilen ambulansla Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Hem el bileğinde hem de protezlerinde kırık bulunan hasta, birkaç gün içinde ameliyat olacak. BirGün’e konuşan hasta yakını şunları dile getirdi:

“Devlet hastanesine acil servisten ambulansla trafik kazası ibaresiyle girdik. Buna rağmen bir doktor ameliyat için bize klinik kartını vererek 50 bin TL talep etti. Biz bunun yasal olup olmadığını düşünürken kime sorduysak devlet hastanesindeki hocaların ameliyat için para aldığını, bunun kanıksandığını söyledi. Yasal olmadığını bildiğimiz halde sabırla bekledik. Yanlış kaynama ihtimali olan el bileğinin ameliyatı 50 bin TL vermediğimiz için yapılmadı. Devlet hastanesindeki bir doktorun, hastaneye acilden giren bir hastanın yakınına özel klinik kartını uzatarak hastadan nasıl para isteyebildiğini bize kim açıklayacak? Hem 'acil' denildi hem 50 bin TL istendi. Parayı veremeyeceğimizi söylediğimizde ‘Sıra beklemeniz, randevu almanız gerek’ denidi. Acil mi değil mi anlayamadık, para vermeye bırakıldık. Böyle bir paramız olsaydı özel hastaneye giderdik.”