birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 16.11.2018 17:22

Sahte engelli raporu soruşturmasında 10 kişi tutuklandı

Sahte engelli raporu soruşturmasında 10 kişi tutuklandı

Ankara'da para karşılığı sahte engelli raporu düzenledikleri kişilerin emekli olmalarını sağladıkları iddiasıyla gözaltına alınan, aralarında doktor ve hastane personelinin bulunduğu 27 kişiden 10'u 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' ve 'sahtecilik' suçlarından tutuklandı.

Şüphelilerden 10'u savcılık sorgularının ardından, 7'si de sevk edildikleri sulh ceza hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunun talimatıyla geçtiğimiz hafta düzenlenen operasyonda 27 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Aralarında bazı kamu ve özel hastanelerde çalışanların da bulunduğu şüphelilerin, emekli olmak için yeterli engellilik derecesi bulunmayan kişilere, hastanelerde çalışan personel aracılığıyla bazı doktorların e-Devlet şifresini kullanarak sahte engelli raporları aldıkları iddia edildi. Sahte rapor aldıkları kişilerden, kişi başı 9 bin ile 20 bin lira arasında değişen para aldıkları belirlenen şüphelilerin, sorgularında suçlamaları kabul etmedikleri öğrenildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından Ankara Adliyesi'ne getirilen şüphelilerden 10'u savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. 17 kişi ise tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Bu kişilerden 10'u 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' ve 'sahtecilik' suçlarından tutuklanırken, 7'si adli kontrol şartı uygulanarak serbest bırakıldı. (DHA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız