birgün

-3° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 10.11.2020 09:47

Şair-Yazar Mehmet Çetin yaşamını yitirdi

Dersim doğumlu şair-yazar Mehmet Çetin, kanser tedavisi gördüğü hastanede 65 yaşında yaşamını yitirdi.

Şair-Yazar Mehmet Çetin yaşamını yitirdi

Şair-yazar Mehmet Çetin kanser tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Çetin İstanbul’da düzenlenecek töreninin ardından memleketi Dersim’de toprağa verilecek.

Şair’in ardından birçok şiirini besteleyen Grup Munzur da Twitter hesabından başsağlığı mesajı paylaştı.

Çetin hastalığının ağırlaşması üzerine Şişli Memorial Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

Çetin için çarşamba günü Küçükçekmece Garip Dede Cemevi’nde saat 12.00’de bir tören düzenlenecek. Çetin’in cenazesi vasiyeti üzerine Perşembe günü Ovacık’ta, saat 14.00'de defnedilecek.

65 yaşındaki 3 çocuk babası Çetin, gençlik yıllarındaki siyasal fikir ve aktiviteleri nedeniyle tutuklanıp uzun süre cezaevinde kaldıktan sonra yaşamını Hollanda’da devam ettirmişti.

Uzun yıllar edebi çalışmalarını Amsterdam’da sürdüren Çetin son yıllarda zamanını daha fazla Dersim’de geçiriyordu. Çetin, Türkçe eserlerinin ardından kendi anadilinde (Kırmanç) yazıyordu.

MEHMET ÇETİN KİMDİR?

Dersim’in Ovacık İlçesinde 1955 yılında dünyaya gelen Çetin, 70li yılların ardından öykü ve şiirler yazmaya başladı.

Üniversite okuduğu yıllarda dahil olduğu politik faaliyetler nedeniyle bir süre aranan ve ardından 1981 yılında TKP(ML)ye dönük yapılan bir operasyonla gözaltına alınan Çetin, ağır işkencelere maruz kalmıştı. Ardından tutuklanan Şair Çetin 8 yıla yakın cezaevinde kaldı.

Edebi çalışmalarına cezaevindeyken ağırlık veren Çetin’in ilk kitabı cezaevinde bulunduğu sırada yayınlanmıştı.

Yine cezaevindeyken yayımladığı ‘Birağızdan’ isimli kitabıyla şiir çevrelerinde dikkatleri üzerine çeken Çetin 89 yılında Enver Gökçe şiir ödülü almıştı. Ardından 1989 yılında ‘Asmin’ isimli kitabıyla Güneş Türkiye Öykü ödülü almıştı.

Şiir ve düzyazı alanlarında 150 civarında kitap yayımlayan ve 1991 yılında kurulan Piya Şiir Kitaplığı ve ZED yayının editörlüğünü de yapan Mehmet Çetin, Kunduz Düşleri’ isimli şiir dergisi ile ‘Ütopya Mevsimlik Hayat Bilgisi’ kitapının da editörlüğünü yapmıştı.

Sanatsal çalışmalarını iki dilde (Kırmanç ve Türkçe) yapan Mehmet Çetin 1996 yılından beri Hollanda’da yaşıyordu.

Birçok şiir ve öykü çalışması bulunan Mehmet Çetin’in onlarca şiir çalışması Grup Munzur, Grup Kızılırmak, Ferhat Tunç gibi müzik grupları ve isimler tarafından bestelenerek seslendirildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız