birgün

8° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 15.09.2021 09:10

Salcomp patronu çığrından çıktı

İstanbul Avcılar’da faaliyet gösteren Çin merkezli elektronik devi Xiaomi Salcomp fabrikasında işveren, Türk Metal sendikasında örgütlü 180 işçiyi tazminatsız kovdu. İşçiler fabrika önünde direnişe başladı.

Salcomp patronu çığrından çıktı

EMEK SERVİSİ

Çin sermayeli teknoloji devi Xiaomi Salcomp’un İstanbul Avcılar'daki fabrikasında, Türk Metal Sendikası’nda örgütlü 180’e yakın işçi dün gece işten çıkarıldı. Fabrika bahçesinde direniş başlarken patron işçilerin içeride kalan eşyalarını almalarını dahi izin vermedi.

Türk Metal Sendikası, Salcomp fabrikasında örgütlenerek Çalışma Bakanlığı’ndan yetki belgesi aldı. Ancak fabrika yönetimi yetkiye itiraz ederek sözleşme masasına oturmayı reddetti. İşçilere sendikadan istifa etmeleri yönünde baskı yapan patron istediğini elde edemeyince işçileri performans düşüklüğünü gerekçe göstererek işten tazminatsız çıkarmaya başladı. Ağustos ayının sonunda işten çıkarılan 15 işçi direnişe başladı. Direniş devam ederken pazartesi günü işçiler fabrika önünde işe iade talep eden arkadaşlarına destek vermek için iş bırakma eylemi yaptı. Aynı günün akşamı 180 işçi tazminatsız işten atıldı.

Fenalaşan işçiler oldu

İşten çıkarılan bir işçi süreci şöyle anlattı: “Biz arkadaşlarımıza destek vermek için fabrikaya girdikten sonra iş bırakma eylemi yaptık. Sonra fabrika bahçesinden çıkarken işveren kapıları kilitledi. Bizim dışarı çıkıp, orada daha önce atılan arkadaşlarımızın yanına gitmemize izin vermedi. Bekleyişi sürdürürken fabrikanın çıkış kapıları da kilitlendi. Bahçede mahsur kaldık. Resmen hapsedildik buraya. Tuvaletler de kapatıldı. 2’si gebe 3 arkadaşımız kötü oldu.

Ambulanslar geldi buraya. Biz eylemimize devam ettik. Biz gittikten sonra gece vardiyasındaki arkadaşlarımız da iş bırakma eylemi yaptı. Sabaha kadar fabrika bahçesinde beklediler. Sabah olunca biz de fabrikaya geldik. Hepimiz işten çıkarıldığımızı burada öğrendik. Fabrika bahçesinde bekleyişimizi sürdürürken işveren soyunma odalarını da kilitledi. Birçok arkadaşımızın cüzdanları, çantaları dahi soyunma odalarında kaldı” dedi.

İşçi sendikalı olarak işe iade edilmeyi ve toplu sözleşme imzalanmasını talep ettiklerini belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol