birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Salgının ortaya çıktığı ilk yer olduğu iddia edilmişti: Kapalıçarşı’da 40 esnaf Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Kapalıçarşı’da dükkan işleten 40 esnaf koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş, Türkiye’de görülen Covid-19'un Kapalıçarşı’da bir esnafta çıktığına dair iddialara ilişkin, “İddialar gerçeği yansıtmıyor. Şu ana kadar söz konusu virüsle Kapalıçarşı’da karşılaşılmadı” demişti

GÜNCEL 05.05.2020 20:00
Salgının ortaya çıktığı ilk yer olduğu iddia edilmişti: Kapalıçarşı’da 40 esnaf Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti
Abone Ol google-news

Türkiye’de koronavirüs salgının ortaya çıktığı ilk yer olduğu iddia edilen turistik Kapalıçarşı’da dükkan işleten 40 esnaf salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

İstanbul Fatih’te bulunan tarihi Kapalıçarşı, koronavirüsün Türkiye’de ortaya çıkmasının ardından gündeme oturmuştu. İddiaya göre İtalya’ya giden bir esnaf, virüsü ülkeye getirmiş ve Kapalıçarşı’dan Türkiye’ye yayılmasına neden olmuştu.

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş, Türkiye’de görülen Covid-19'un Kapalıçarşı’da bir esnafta çıktığına dair iddialara ilişkin, “İddialar gerçeği yansıtmıyor. Şu ana kadar söz konusu virüsle Kapalıçarşı’da karşılaşılmadı” demişti.

ÇUKUR HAN’DAKİ ESNAFLARDA GÖRÜLDÜ

Süperhaber sitesinden Mevlüt Yüksel’in çarşıdaki kaynaklarına dayandırarak yaptığı habere göre, büyük çoğunluğu Kapalıçarşı’nın Çukur Han bölümünde yer alan esnaf olmak üzere toplamda 40 esnaf, koronavirüse yenik düştü. Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Kapalıçarşı tam 44 gündür kapalı durumda.

TÜRKİYE'DE SON DURUM

Sağlık Bakanlığı'nın bugün açıkladığı verilere göre; Türkiye'de hayatını kaybeden 59 kişiyle birlikte toplam can kaybı 3 bin 520'ye yükseldi.

Açıklamaya göre bugün 33 bin 283 test yapılırken, bin 832 yeni vaka tespit edildi. Toplam vaka sayısı 129 bin 491 olurken, bugün iyileşen 5 bin 119 kişi ile birlikte toplam 73 bin 285 kişi iyileşti. Toplam entübe hastası 707 kişi, toplam yoğun bakım hastası bin 338 kişi oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol