birgün

9° PARÇALI BULUTLU

EGE'DE BİRGÜN 19.11.2019 12:23

Salihli Hacıbektaşlı'da kritik keşif yapıldı

Manisa’nın Salihli İlçesi’nin Hacıbektaşlı Köyü’nde kurulan Jeotermal Elektrik Santrali için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararına karşı açılan iptal davasında bugün bilirkişi heyeti keşif yaptı

Salihli Hacıbektaşlı'da kritik keşif yapıldı

AYCAN KARADAĞ

Manisa’nın Salihli İlçesi’nin Hacıbektaşlı Köyü’nde kurulan Jeotermal Elektrik Santrali için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararına karşı açılan iptal davasında bugün bilirkişi heyeti keşif yaptı. SANKO Enerji’nin başvurusu üzerine Manisa Valiliği 19,5 MWe kapasiteli Jeotermal Elektrik Santrali projesi için 18 Temmuz’da “ÇED Gerekli Değildir” kararı vermişti. Kararın iptali için açılan dava üzerine mahkeme bilirkişi görevlendirdi. Keşfe, SANKO Enerji yetkilileri, Salihli Belediyesi ve Manisa Valiliği temsilcileri, köylüler ve birçok çevreci katıldı.

Keşfe köylülerin yoğun katılımı dikkat çekti. Hacıbektaşlılar, jeotermalle karşı tepkilerini dile getiriyorlar. Hacıbektaşlı Mahallesi sakinleri ise Jeotermal Elektrik Santralı’nın tarım ve yaşam alanları ile çocuklarının geleceğine zarar vereceği gerekçesi ile karşı çıkıyorlar.

İKİ TANE DERE YATAĞININ ARASINDAKİ ALANI KAPLAYACAK

Keşif sonrası BirGün’e açıklamalarda bulunan Salihli Çevre Derneği Başkanı Avukat Seçil Ege, şunları dile getirdi:

“Keşif yapıldı. Santralin yapılması planlanan parsel çok büyük bir parsel. Bu santralin büyük parsel içerisinde tam olarak nereye yapılacağının koordinatları belirtilmiyordu. Yapılan keşifte anlaşıldı ki tam da mahallenin arkasındaki ormanlık bir tepenin tamamen yok edilerek iki tane dere yatağının arasındaki alanı kaplayacak şekilde yapılması planlanmış. Dere yataklarını etrafındaki ormanlık alanların, zeytinliklerin, bağların ortasında kalan bir alan. Yapılması düşünülen alan yerleşim yerlerine çok yakın. Bilirkişilerle birlikte heyet alanı inceledi. Biz itirazımızı yaptık, gerekçelerimizi açıkladık. Çevre tehdidi ve halk sağlığı tehdidinin yanında özellikle alanın heyelan bölgesi olması, ormanlık arazi olması, Salihli’nin güney yakasında bir fay hattı olmasına dikkat çektik. En geç 1 ay içinde bilirkişi raporu gelir diye düşünüyorum.”

salihli-hacibektasli-da-kritik-kesif-basladi-651244-1.

salihli-hacibektasli-da-kritik-kesif-basladi-651245-1.

salihli-hacibektasli-da-kritik-kesif-yapildi-651379-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız