2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları

Samsun’da Gezi direnişine katılan 39 kişi hakkında açılan dava, 10 yıl sonra sonuçlandı. Mahkeme, 39 kişiye hapis cezası verdi. Yurttaşların avukatlığını yapan Barış Barışık, "Gezi’yi savunmaya devam edeceğiz" dedi.

Abone Olgoogle-news
Samsun Gezi Davası’nda ceza yağdı: Gezi’yi savunmaya devam edeceğiz

Aycan KARADAĞ

Samsun’da 1 Haziran 2013 yılında Gezi eylemine katılan 39 kişiye açılan dava, 10 yıl sonra sonuçlandı. Samsun 4. Asliye Mahkemesi’nde görülen davada 39 kişi, 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek' ve ‘Kamu görevlisine direnme’ suçlarından yargılandı.

Mahkeme, 10 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında değişen hapis cezalarına hükmetti. Cezaların büyük kısmını sanıkların adli sicil kayıtları dikkate alınarak suç işlemeyeceğine dair kanaat oluşmayacağı gerekçesiyle ertelenmedi.

"KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ"

Yurttaşların avukatlığını yapan Barış Barışık, BirGün’e yaptığı açıklamada, "Bu dosya zaman aşımına uğramış bir dosya. Yargılamanın düşmesi gerekirken, cezalar verildi. Hükmedilen cezalar anayasa ve uluslararası sözleşmeler dahil olmak üzere hukuka aykırıdır. İtirazlarımızı yapacağız. Kararı bozacağız" dedi.

Avukat Barışık şunları dile getirdi: "Türkiye’de milyonlarca yurttaş, Gezi eylemlerine katıldı. İnsanlar hakları ve talepleri için mücadele etti. Gezi vicdandır. Bu kararının Gezi’yle hesaplaşma olduğunu biliyoruz. Gezi’yi savunmaya devam edeceğiz."