birgün

28° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 15.08.2018 13:37

Sanatçı Müşfik Kenter'in ölümünün 6'ncı yılı

Sanatçı Müşfik Kenter'in ölümünün 6'ncı yılı

Yaşamı boyunca birçok karaktere hayat veren tiyatro oyuncusu Müşfik Kenter, 15 Ağustos 2012’de akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.

Bugün Kenter'in vefatının 6'ncı yılı.

Müşfik Kenter kimdir?

Diplomat Ahmet Naci Kenter ve İngiliz Olga Cynthia çiftinin en küçük çocuğu Kenter, 9 Eylül 1932’de İstanbul'da dünyaya geldi.

Kenter, ailesinin Ankara’ya taşınmasıyla Ankara Devlet Tiyatrosu çocuk bölümünde tiyatroya başladı. Daha sonra Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünde eğitimine devam etti ve okulunu yüksek dereceyle bitirdi.

'KENTER TİYATROSU'

Devlet Tiyatroları’na giren Kenter’in ilk oyunu "Oğuz Ata"ydı. 1959’da kardeşi sinema ve tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter ile İstanbul’a giden usta oyuncu, tiyatrocu ve yönetmen Muhsin Ertuğrul ile birlikte çalıştı.

Kenter kardeşler, Şükran Güngör ve Kamuran Yüce ile bir araya gelerek uzun yıllar tiyatro yaptı ve 1960-1961 yılları arasında kendilerine ait Site Tiyatrosu’nu kurdu ancak kısa bir süre sonra adını Kent Oyuncuları ile değiştirdi.

Ekip, 1968’de Harbiye Kenter Tiyatrosu’nun inşaatını tamamladı ve tiyatro için tüm paralarını ortaya koydu. Dörtlü, “Sandalyeler” gibi seyircinin alışık olmadığı oyunları kolayca sahneledi. Uzun yıllar turnelerle Anadolu’yu dolaştı.

OYUNLARI BİRÇOK ÜLKEDE SERGİLENDİ

Kenter, aldığı burslarla ABD ve İngiltere’de araştırmalar yaptı. Bu ülkelerin dışında Fransa, Almanya, Yugoslavya, Kıbrıs gibi pek çok ülkede oyunlarını sergiledi.

Kenter, Murathan Mungan'ın Orhan Veli şiirlerinden düzenlediği ''Bir Garip Orhan Veli'' isimli tiyatrosunu 25 yıldan uzun bir süre sahneledi. Hatta bu tiyatrosu, aynı oyuncuyla Türkiye'de en uzun süreli sergilenen eserlerden biri oldu.

Kenter, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda uzun yıllar çalıştı. Oradan emekli olduktan sonra, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Başkanlığı ve Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevlerini üstlendi.

ALF'İN SESİ

Sanatçı, tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema filmlerinde de rol aldı. 1966 Antalya Film Festivali'nde ''Bozuk Düzen'' filmiyle ''En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu'' ödülünü kazandı.

Müşfik Kenter, yerli-yabancı televizyon filmlerinde, belgesel ve reklamlarda seslendirme de yaptı.

Özellikle de Alf dizisindeki sevimli uzaylı ''Alf'' karakterini seslendirmesiyle hafızalarda derin bir iz bıraktı.

Akciğer kanseri nedeniyle hastaneye kaldırılan Kenter, 15 Ağustos 2012’de Şişli’de bir hastanede yaşamını yitirdi.

sanatci-musfik-kenter-in-olumunun-6-nci-yili-499804-1.

KENTER'İN BIRAKTIKLARI...

Türkiye'ye birçok eser kazandıran Kenter'in tiyatro oyunları, filmleri ve dizilerinden bazıları şunlar:

Tiyatro oyunları

“Nasrettin Hoca Birgün'', ''Çözüm'', ''Kuvayi Milliye'', ''Huysuz İhtiyar'', ''Anlat Şehrazat (Binbir Gece Hikayeleri)'', ''Martı'', ''Helen Helen'', ''Lütfen Kızımla Evlenir Misin'', ''İvanov'', ''Nükte'', ''Ramiz ile Jülide''

Filmleri

''Dişi Kurt'', ''Sessiz Harp'', ''Dişi Örümcek'', ''Murtaza'', ''Şeytanın Kurbanları'', ''Sevmek Zamanı'', ''Bozuk Düzen'', ''O Kadın'', ''Üç Arkadaş'', ''Seni Kalbime Gömdüm''

Televizyon dizileri

''Avrupa Yakası'', ''Mevlana Aşkı Dansı'', ''Sessiz Gemiler'', ''Elveda Yabancı'', ''Çöl Faresi'', ''Emekli Başkan'', ''Geçmiş Bahar Mimozaları'', ''Ateşten Günler'', ''Gecenin Öteki Yüzü'', ''Kurtuluş'', ''Hayat Bazen Tatlıdır'', ''Şapkadan Babam Çıktı'', ''Zümrüt''

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız