birgün

15° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

KÜLTÜR SANAT 14.10.2020 14:22

Sanatçılar seslerini ‘Adalet Türküsü’ için birleştirdi

Aralarında Suavi, Hüseyin Turan, Hilmi Yarayıcı ve Pınar Aydınlar gibi isimlerin de bulunduğu sanatçılar, ‘Adalet Türküsü’ adlı yeni bir eser seslendirdi.

Sanatçılar seslerini  ‘Adalet Türküsü’ için birleştirdi

Suavi, Hüseyin Turan, Hilmi Yarayıcı, Pınar Aydınlar, Grup Adalılar, Serhad Raşa, Fatih Gezer, Fikriye Kılıç, Halûk Tolga İlhan ve Egemen Yılmaz; sözlerini Muzaffer Gezer'in yazdığı, Arsey Kaya'nın bestelediği ve Kerem Ulaş Dönmez'in aranjörlüğünü ve yönetmenliğini yaptığı "Adalet Türküsü" adlı eserde bir araya geldi.

“Öfkeliyiz bu düzene/Şirazesiz adalete/Sorulur hesap elbette/Yarınlar bizi bekler” diye seslenen sanatçılar adalet, mücadele ve umut vurgusunu müzikle dile getirdiler.

Şarkının Aranjörü ve yönetmeni Kerem Ulaş Dönmez, adaletsizliğin sessiz kalınan her an yaşamı sarmaladığını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Bununla beraber tüm insanlığın adalet talebi giderek büyüyor, bizler de bu ülkenin sanatçıları, aydınları olarak bu özleme sanatımızla ses olmak adına bu çalışmayı ortaya koyduk. Bu yolda ufak bir kıvılcım olmayı başarabilirsek ne mutlu.”

ESERİN SÖZLERİ

Adalet Türküsü’nün sözleri şu şekilde:

Yıkık dökük boş şehirler

Boynu bükük viraneler

Yarım kalmış hikayeler

Bitmek için bizi bekler

Kanla doludur geceler

Ateş altında yiğitler

Sokaklardaki ölüler

Kalkmak için bizi bekler

Öfkeliyiz bu düzene

Şirazesiz adalete

Sorulur hesap elbette

Yarınlar bizi bekler

Kızıla çalar afişler

Nakış nakış işlenmişler

Grevdeki emekçiler

Halay için bizi bekler

Öfke dolu anaları

Çığ düşmüş anıları

Gecekondu sokakları

Coşmak için bizi bekler

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız