birgün

9° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 05.02.2019 03:00

Sanatın özgürlüğü herkes için önemli

Tiyatro oyuncusu Nazlı Masatçı, 2015’te oynadığı bir oyundaki rolü sebebiyle “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı davadan aldığı 1 yıl 6 ay hapis cezasının infazı için 30 Ocak’ta tutuklanarak İzmir Kadın Kapalı Hapishanesi’ne gönderildi. Yolcu Tiyatro oyuncularından Cenk Dost Verdi de Haziran 2018’de sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek aynı suçlamayla 10 ay 15 gün hapis cezası […]

Sanatın özgürlüğü herkes için önemli

Tiyatro oyuncusu Nazlı Masatçı, 2015’te oynadığı bir oyundaki rolü sebebiyle “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı davadan aldığı 1 yıl 6 ay hapis cezasının infazı için 30 Ocak’ta tutuklanarak İzmir Kadın Kapalı Hapishanesi’ne gönderildi. Yolcu Tiyatro oyuncularından Cenk Dost Verdi de Haziran 2018’de sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek aynı suçlamayla 10 ay 15 gün hapis cezası almıştı.

Kendisi gibi oyuncu olan Nazlı Masatçı’nın ağabeyi Orçun Masatçı BirGün’e konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Orçun Masatçı

Özgür bir ülkeye er ya da geç kavuşacağız

Orçun Masatçı, sanatta yaşanan baskı, sansür ve cezalandırmaya yönelik yaptığı değerlendirmede “Biz tiyatrocular, biz sanatçılar olarak ürettikleri sanatlardan sorgulanmadığı, tiyatro performanslarının, sokak performanslarının sanat olduğunun kabul gördüğü bir ülkede yaşamak istiyoruz. Bu ülkeye de er ya da geç kavuşacağımıza inanıyorum”

Ağabey Masatçı, “Nazlı’nın cezaevinde olduğu için üzgünüm. Ama şunu da biliyoruz, Nazlı yüz kızartıcı bir suç sebebiyle cezaevinde değil. Performansları, sanatı ve inandığı değerlerden dolayı cezaevinde. Ve bu hepimiz için bir onur madalyasıdır” diyerek karara tepki gösterdi.

Sanatın özgürlüğü herkes için önemli

Sanatın özgürlüğüne değinen Ağabey Masatçı, “Kardeşimi cezaevine götürürken de iletmiştik soranlara; şöyle ya da böyle ceza almış birini tiyatroya getiriyoruz. Ama bu cezanın tiyatro sahnesinde oynadığı oyun sebebiyle aldığı bir ceza. Sanatın özgürlüğü herkes için önemli” dedi.

Hapis cezasının 1 yıl 6 ay olduğunu söyleyen Orçun Masatçı, cezanın 1 ay 13 gününün kapalı cezaevinde geçirileceğini, sonrasında açık cezaevine sevk edileceğini ifade etti.

‘Her tür baskının takipçisiyiz’

Oyuncular Sendikası da Twitter’dan Masatçı’nın cezaevine gönderilmesine ilişkin mesaj paylaşıldı. Mesajda, “2018 yılı, tiyatro oyunlarının büyük baskılarla karşı karşıya kaldığı, yasaklandığı, açık ve örtülü sansür ile karşılaştığımız, ne yazık ki tiyatro oyuncularının gözaltına alındığı, hatta tutuklandığı yıl oldu.”Daha önce çokça belirttiğimiz üzere bu baskıların, yasaklamaların, gözaltı ve tutuklamaların artmasından endişe etmekteyiz. Toplumların ilerleyebilmesi için sanata, sanatın ilerleyebilmesi için sınırsız düşünce ve ifade özgürlüğüne ihtiyaç vardır. Her tür baskının takipçisi olacağımızı yineliyor, buradayız diyoruz” ifadeleri yer aldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız