birgün

11° AÇIK

SİYASET 16.03.2021 13:16

Sancar: Çözüm süreci iktidarın hesaplarıyla bitirildi

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Çözüm süreci iktidarın hesaplarıyla bitirildi," ifadelerini kullandı. Sancar, "Topluma yaşattıkları bütün yıkımlar konuşulmasın, tartışılmasın, toplumsal itirazlar tartışılmasın diye HDP'nin kapatılmasını tartışmak istiyorlar" dedi.

Sancar: Çözüm süreci iktidarın hesaplarıyla bitirildi

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar partisinin grup toplantısında konuştu.

Sözlerine Halepçe ve Beyazıt katliamlarında yaşamını yitirenleri anarak başlayan Sancar, "Pandemi dönemiyle birlikte işsizlik devasa boyuta ulaştı. Artık TÜİK bile bu gerçekleri gizleyemez hale geldi. Atıl adı altında işsizliğin yüzde 30'lara vardığını itiraf etmek zorunda kaldılar. Pandemide hayatını kaybeden milyonlarca insanı rahmetle anıyorum. Özellikle bu zorlu mücadelede hiç tereddüt etmeden en büyük fedakarlığı yapan bütün sağlık emekçilerini saygıyla ve minnetle selamlamak istiyorum. Bu süre içinde halkı salgın ortamına terk eden, salgın ortamını tahakküm ve rant fırsatına dönüştürmekten hicap duymayan bir iktidar zihniyeti gördük. İşsizlik sadece bu bir yılda 6 milyon arttı. TÜİK bile bu gerçekleri gizleyemez hale geldi ve yeni bir kalem icat ettiler. ‘atıl’ adı altında işsizliğin yüzde 30’lara vardığını itiraf etmek zorunda kaldılar," ifadeleriyle konuşmasını sürdürdü.

Sancar, "Bugün bu ülkede 10 kişiden 7'si borç batağında. Halkı, esnafı desteklemeyi bir kenara bırakın her şeye neredeyse yüzde yüz zam yapıldı. Bu iktidar, bir senede sadece ekonomiyi değil eğitimi de çökertti. Birçok öğrenci yoksulluktan, alt yapı yetersizliğinde EBA'ya ulaşamadı. Yapılan açıklamalari insanlarıla alay etmekten başka bir anlama gelmiyor," dedi.

Ekonomi Reformunu da değerlendiren Sancar, "Biz ekonomiyi çökerttik, size de itiraf ediyoruz" demektir. Bu düzenden vazgeçemezler. Her gün yalanlarını yaymak için yandaş medyayı ayakta tutmak zorundalar. İtirafları sadece göz boyamadır. Bu planlardan halkın yararına hiçbir şey çıkmayacağını, zulüm ve talan düzeninin devam edeceğini açıklıkla görelim. Kapanan iş yerleri konuşulmasın diye HDP'nin kapatılması tartışılıyor. Artan zamlar konuşulmasın diye, 'düşmanlar ve tehditler' üretiliyor. İşsizliği, enflasyonu, doları düşüremediklerinde yargıyı, polisi devreye sokuyorlar, toplumsal muhalefete dönük operasyonlar yapılıyorlar. Bir iktidar seçim kanunlarıyla oynama ihtiyacı duymaya başladıysa biliyor ki kaybetmiştir. Halkın desteğiyle iktidar olamadıklarını görenler, 'halkın desteği olmadan da çoğunluğu nasıl elde ederiz' diye cinlikler peşinde koşmaya başlarlar. Bizim gündemimizde ne kapatma var ne fezlekeler var. Ne yaparlarsa yapsınlar yolumuza devam edeceğimizi herkes buradan bir kez daha duysun. Bizim gündemimiz halktır, barıştır, demokrasidir.," ifadelerini kullandı.

Sancar, "Toplumsal desteklerinin eridiğini gördükçe seçim kanunları ile oynamaya çalışıyorlar. Bir iktidar seçim kanunları ile oynamaya başlamışsa bu da bir başka itiraftır. Biliyor ki kaybetmiştir. Ne yaparlarsa yapsınlar halk kararlı davranırsa, muhalefet güçlü bir birliktelik oluşturursa bütün bu hesapları boşa çıkarmak son derece kolay. Bu çöküşten çıkmanın yollarını birlikte aramak gerekir. Adil barış talebi zayıflık, korkaklık, taktik bir hamle değildir." dedi.

"Barış istemek bu ülkede cesaret işi olmuştur, barış için mücadele bedel gerektiren bir yol olmuştur," diyen Sancar, "Barış isterken de adresimizi dopdoğru belirlememiz, sözümüzü doğru kurmamız gerekiyor. Biz bunu bu yıkımın sorumlusu olan iktidardan beklemiyoruz. Kürt sorununda çözüme doğru yol alacaksak bunun adresi artık toplumun kendisidir. Demokrasi güçleri ve muhalefettir," ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol