HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Depremdeki yıkımda sorumluluk zincirinin başı ve ilk halkasının AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirten Sancar, depremin felakete dönüşmesinin nedenleri de sıraladı.

Sancar: Depremdeki yıkımda sorumluluk zincirinin başı Cumhurbaşkanı'dır

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin deperlendirmelerde bulunan Sancar, "Depremde kaybettiğimiz tüm canlara bir kez daha Allah’tan rahmet ve tüm toplumumuza başsağlığı diliyoruz. Yerle bir olan kentlerdeki ağır tabloyu kelimelerle ifade etmek gerçekten güç. Toplumsal etkileri ve onarılması uzun yayılacak ve asla unutulmayacak bir yıkımla, derin bir acıyla karşı karşıyayız" dedi.

"Türkiye’nin deprem gerçeğini bütün boyutlarıyla konuşmaya, sorgulamaya, hesap sormaya devam etmek zorundayız" diyen Sancar, şunları söyledi: "İktidarlar eliyle örülmüş, etkileri onlarca seneye yayılacak bir felaketle karşı karşıyayken susmak asla söz konusu olamaz. Konuşmak zorundayız. Depremde yıkılmayan bir ülke olmanın yollarının bulabilmek için daha fazla konuşmak, daha fazla sorgulamak zorundayız. Aynı şekilde deprem olduktan sonra doğrusunu yapmak için de sormak, sorgulamak, hesap sormak zorundayız. İktidar medyasının, yandaşların depremden sonra yaptıklarını yapmamanın, bunları yaptırmamanın yollarını bulmak için de konuşmak, sormak, sorgulamak, hesap sormak zorundayız. Depremden sonra iktidarın ısrarla ve istikrarla yaptığı bir şey var; bunu engellemek için konuşmak, sorgulamak, hesap sormak zorundayız. Nedir bu? Toplumun dayanışma ve yardımlaşma enerjisini büyütmek yerine bastırmak ve gasp etmek. Devletin, iktidarın, toplumun enerjisini bastırması elbette yeni bir şey değil ama burada bu dönemde yeni bir durumla karşı karşıyayız."

"DARMADAĞIN BİR DEVLET YÖNETİMİ GÖRDÜK"

İktidara tepki gösteren Sancar, "Deprem anından itibaren, 72 saat boyunca organize olamayan, koordinasyonu sağlayamayan, tek adamın talimatı olmaksızın bir vinç dahi hareket ettiremeyen, inisiyatif alamayan, beceriksiz, basiretsiz liyakatsiz, darmadağın bir devlet yönetimi gördük" diye konuştu.

"SORUMLULUK ZİNCİRİNİN BAŞI CUMHURBAŞKANI'DIR"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni eleştiren Sancar, "Bu sistemle devletin tüm kurumları halka sorumlu olmaktan azade kılınmış, cumhurbaşkanına karşı sorumlu hale getirmiştir. Bu nedenle bu yıkımda da sorumluluk zincirinin başı ve ilk halkası bizatihi Cumhurbşakanı'dır" ifadelerini kullandı.

DEPREMİN FELAKETE DÖNÜŞMESİNİN NEDENLERİ

Depremin felakete dönüşmesinin nedenlerini sıralayan Sancar, şunları ifade etti: "Vurgunculuktur, talancılıktır, yalancılıktır, rantçılıktır, denetimsizliktir, tedbirsizliktir, öngörüsüzlüktür, plansızlıktır, organizasyonsuzluktur, koordinasyonsuzluktur, çürümüşlüktür, merhametsizliktir, vicdansızlıktır... Bütün bunları hepimiz gördük, görmeye devam ediyoruz.