Meta'nın sahibi olduğu WhatsApp, İran'daki protestolar sırasında yaşanan internete erişim sorunlarının ardından yeni bir uygulama başlattı. WhatsApp'tan yapılan açıklamada, "Dünyanın her yerindeki WhatsApp kullanıcıları için Proxy desteği sunmaya başlıyoruz" ifadelerine yer verildi. Uygulama, kullanıcılara internetin kapanması, engellenmesi veya kesintiye uğraması durumunda çevrimiçi kalabilmeleri için destek verecek.

Sansüre karşı Proxy desteği duyuruldu: WhatsApp, internetsiz de kullanılabilecek
Fotoğraf: DepoPhotos

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, internetin kapanması, engellenmesi veya kesintiye uğraması durumunda kullanıcıların çevrimiçi kalabilmeleri için Proxy sunucuları aracılığıyla bağlanmasına izin verecek.

Konuya ilişkin şirket tarafından yapılan açıklamada, bağlantıları engellenen veya kesintiye uğrayan kişilerin erişime devam edebilmeleri için "gücü onların eline veriyoruz" ifadeleri yer alırken kullanıcılara, Proxy aracılığıyla sağlanan bağlantının gizlilik ve güven seviyesini azaltmayacağı belirtildi.

WhatsApp tarafından yapılan konuya ilişkin açıklama şu şekilde:

“WhatsApp'ı kullanan herkesin yeni yılı kutlu olsun! 2023'ün başını özel mesajlarla veya aramalarla kutlamış olsak da birçok insanın hâlâ internet kesintileri yüzünden sevdiklerine erişme imkanından mahrum bırakıldığının farkındayız. Bu kişilere yardımcı olmak amacıyla, bugün dünyanın her yerindeki WhatsApp kullanıcıları için proxy desteği sunmaya başlıyoruz. Böylece, bağlantıları engellenen veya kesintiye uğrayan kişilerin WhatsApp'a erişmeye devam edebilmesi için gücü onların eline veriyoruz. Proxy aracılığıyla bağlanmanız, WhatsApp'ın sağladığı yüksek gizlilik ve güvenlik seviyesini azaltmaz. Kişisel mesajlarınız uçtan uca şifreleme ile korunmaya devam eder. Bu sayede mesajlarınız iletişim kurduğunuz kişi ile sizin aranızda kalır ve proxy sunucuları, WhatsApp ve Meta dahil başka hiç kimseye görünmez.”

Proxy ve çevrimiçi veri toplama şirketi Oxylabs'tan Juras Jursenas ise şunları ifade etti: "İran'da olduğu gibi, internet erişiminde hükümet kısıtlamaları olan kişiler için, bir proxy sunucusunun kullanılması, insanların Whatsapp ile bağlantılarını sürdürmelerine izin verebilir. İnternet erişimleri bazı kötü niyetli aktörler tarafından engellenmiş olsa bile dünyanın dört bir yanındaki insanların bağlantıda kalmasına izin verecek."

Proxy yani vekil sunucu, kullanıcılar ve internet hizmetleriyle eylemleri arasında bir aracı ve kullanıcıların kısıtlama ve sansürden kaçınması için kullanılıyor.

İran, Tahran'da ahlak polisi tarafından “uygunsuz kıyafet” nedeniyle tutuklanan 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ölümüne tepki olarak çıkan olaylar sonrasında Meta'nın Instagram ve WhatsApp'ına erişimi kısıtlanmıştı.