birgün

-3° HAFİF KAR YAĞIŞLI

GÜNCEL 03.12.2020 07:53

Sansürün adı 'hak koruma' oldu

Sansürün adı 'hak koruma' oldu

HÜSEYİN ŞİMŞEK | @simsekhuseyinn

“İnternet kullanımının kanunlara aykırı şekilde gerçekleşmesinin önlenmesi ve internet yoluyla işlenen suçlarla etkin mücadele” gerekçesiyle kurulan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nun ilk toplantısında sansür tartışması yaşandı. Muhalefetin “Yasaklamaya yol açmayalım” uyarılarına, iktidar milletvekilleri “Devletin hakkını koruyacağız” yanıtı verdi.

Muhalefet adına söz alan CHP’li Burak Erbay oldu. Erbay, ”Yasakçı olmayalım. Buranın birtakım sınırlamalar getiren anlayış gibi algılanmaması lazım, uygulamaların bu yönde olmaması lazım. Aksine çağa uygun, günün gereklerine uygun düzenlemeleri yapılacak şekilde yol haritası çizebileceğini umut ediyorum” dedi.

Muhalefetin “sansürcü ve yasakçı olmayalım” uyarılarına yanıtlayan AKP Milletvekili Mustafa Canbey, “Yasakçılık kavramı bugün dünyada çok göreceli bir kavram yani kime göre, neye göre yasakçılık? Milletin hakkını koruma anlamında bir çalışma yapıldı” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız