birgün

31° AZ BULUTLU

Santralların atıklarına yargı geçit vermedi

Termik santrallara atık muafiyeti getiren ve dip taramasındaki atıkların test edilmeden depolanmasını sağlayan yönetmeliğe ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verildi. TMMOB'den Gül: Sermaye çevrelerinin menfaatleri gözetiliyor.

YEŞİL BİRGÜN 24.02.2021 09:09
Santralların atıklarına yargı geçit vermedi
Abone Ol google-news

Gökay Başcan

Termik santrallara atık muafiyeti getiren ve dip taraması sonucu elde edilen atıkların ikinci sınıf depolama tesislerinde depolanacağına ilişkin yönetmelik değişikliklerine Danıştay İdare Davalar Kurulu’nca yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği’nin (TMMOB) açtığı dava sonucu verilen kurul kararında, dava konusu düzenlemelerde hukuka uygunluk bulunmadığı, insan ve çevre sağlığı üzerinde telafisi imkânsız veya güç zararlara sebep olacağı belirtildi.


26 Aralık 2019’da ‘Atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu yönetmelikle birlikte yıl sonunda kapatılması beklenen termik santralların depolamaları gereken atıklar için uymak zorunda oldukları sınır değerler değiştirildi. Kurumsal akademik rapor alan tesislere, düzenli depolama tesisi onay belgesi ve il müdürlüğü onayı olmaksızın “düzenli depolama” için çevre izin lisans başvurusu yapma hakkı verildi.

TESTE GEREK YOK

Öte yandan dip taramasına ilişkin ise yönetmelikte şöyle bir madde yer aldı: “Dip taraması faaliyeti sonucunda oluşan dip tarama malzemesi, karada bertarafının sağlanması durumunda ikinci sınıf depolama tesislerinde test edilmeksizin depolanabilir. Bu atıklar, belediye atıklarının depolandığı depolarda depolanamaz.”

İTİRAZLAR HAKLI BULUNDU

Termik santralların önünü açan ve teste tabi tutulmadan atıklarının depolanmasının insan ile çevre sağlığı açısından uygun olmadığını belirten TMMOB yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı. Danıştay yürütmenin durdurulması istemini reddetti. TMMOB’nin yaptığı itirazlar sonucunda İdari Dava Daireleri Kurulu’nca yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

***

Sermayenin menfaati gözetiliyor

Süreci ve kararı değerlendiren TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, “Çevre mevzuatı doğrultusunda oluşan yükümlülükler ya formalite süreçler ile kılıfına uyduruluyor ya da muafiyet sağlanarak ortadan kaldırılıyor. Santral yatırımcısı sermaye çevrelerin menfaatleri gözetilerek, insan sağlığına ve ekolojik sisteme verilen zararların üzeri kapatılıyor” dedi.

Mahkemenin kararını olumlu bir gelişme olduğuna dikkat çeken Gül, şu ifadeleri kullandı: Siyasal iktidar ve idareciler Anayasa'yı, sermaye çevrelerini korumak adına çiğniyorlar. Atanmış ya da seçilmiş yöneticilerin görevinin, santral yatırımcısı sermaye gruplarının çıkarlarını kollamak değil o bölgede yaşayan insanların, toplumun, çevrenin, doğanın ve ülkenin çıkarlarını korumak olduğunu yeniden hatırlatıyoruz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun