birgün

1° PARÇALI BULUTLU

Sapanca Gölü’nde su miktarı kritik seviyeye düştü

Sakarya ile Kocaeli’nin içme suyunu karşılayan ve kurak geçen son günlerde de suyu daha da çekilen Sapanca Gölü’nde su miktarı kritik seviye olan 30,37 kot’a kadar düştü.

GÜNCEL 14.12.2020 18:00
Sapanca Gölü’nde su miktarı kritik seviyeye düştü
Abone Ol google-news

Sakarya ile Kocaeli illerinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü’nde tehlike giderek artıyor. Gölde su miktarı, 32,5 metre kotundan 30,37 metre kotuna geriledi.

Su ihtiyacının artması, gölü besleyen dere, kaynak sularını işletme haklarına sahip şirketlerin çok olması ve kış aylarına girilmesine rağmen yağışların başlamaması göldeki su seviyesini giderek düşürdü.

Uzun zamandır Sapanca Gölü’ne gelmemiş yurttaşlar ise gölün sahil şeridindeki çekilmeyi görünce şaşkınlıklarını gizleyemezken Mehmet Ömür Ayan isimli yurttaş, cep telefonuyla çektiği videoda su kullanımı konusunda uyardı.

sapanca-golu-nde-su-miktari-kritik-seviyeye-dustu-816715-1.

'KAYNAKLARIMIZI DAHA DİKKATLİ KULLANMAK ZORUNDAYIZ'

Mehmet Ömür Ayan, “Ne kadar geri çekildiğini gözlerinizle görebilirsiniz. Yaklaşık 20 metre falan çekilmiş. Doğamıza sahip çıkalım. Su kaynaklarımızı artık dikkatli kullanmamız gerekiyor. Sadece bu değil, insanoğlu ormanları ve ağaçları yok ettikten sonra doğanın dengesini bozuyor. Kaynaklarımızı daha dikkatli kullanmak zorundayız. Bir tarafta kuraklık, bir tarafta yeşillik. Manzara bu şekilde” dedi.

sapanca-golu-nde-su-miktari-kritik-seviyeye-dustu-816716-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol