birgün

5° AÇIK

Saray bütçede yoksulu görmedi

EKONOMİ 26.11.2022 09:08
Saray bütçede yoksulu görmedi Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

BirGün/ANKARA

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 21 Ekim’de başlayan 2023 Yılı Bütçe Teklifi müzakereleri, Cumhurbaşkanlığı bütçesiyle son buldu. Saray’ın bir önceki yıla oranla bütçesi yüzde 72 artışla 6 milyar 637 milyon TL olarak belirlendi.

Toplantıda Diyanet övgülü konuşmasında ‘başarı hikâyesi’ anlatan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Diyanet İşleri Başkanlığı 2023 yılı bütçesi için teklif edilen ödenek tutarının ise yüzde 56,6’lik artışla 35 milyar 910 milyon 653 bin lira olarak öngörüldüğünü söyledi. Yoksul halkın sorunlarının geri planda kaldığı bütçe sunuşunun ardından muhalefetten sistem eleştirisi geldi.

Ekonomik kriz ve yüksek enflasyon altında geçen yılın ardından vatandaşların yeniyıla ilişkin iyileştirmeler ve müjdeler beklediği Cumhurbaşkanlığı’ndan, bütçede ‘yerli ve milli politika övgüleri’ geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, bütçe konuşmasında, “Cumhurbaşkanlığı 2023 yılı Bütçesi, küresel ve yerel dinamiklerin yanı sıra Türkiye Yüzyılı’na ilerleyen ülkemizin milli öncelikleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır” dedi.

Saray’ın başarı hikâyesi yazdığını da iddia eden Oktay, “Gösterdiği sarsılmaz irade ile ülkemizi küresel bir aktör haline getiren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, önümüzdeki yıl yeni başarı hikâyeleri yazmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

"BU REJİM EKONOMİYE İYİ GELMEDİ"

Oktay’ın konuşmasına tepki gösteren muhalefet, Cumhurbaşkanı'nı ve mevcut hükümet sistemini eleştirdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel konuşmasında, şunları söyledi: “Bu rejim, ekonomiye iyi gelmedi. İşsizliğe, enflasyona iyi gelmedi. Kadın cinayetlerine iyi gelmedi. Gençlere iyi gelmedi. İstihdama iyi gelmedi. Yüzyılın sonunda bu rejim, Türkiye'ye iyi gelmedi. Referandum niteliğindeki seçimde iktidar olduğumuzda, CHP ve Millet İttifakı, Cumhuriyet’in ilk döneminde olduğu gibi bu ülkenin kenetlenebileceği ve hep söyleyip de o başaramadığınız şahlanmayı demokrasiye ve hukuka sarılarak yapacağımızın sözünü kayda geçiriyorum."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun