birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

Saray’dan İsveç açıklaması: Talepler yinelendi, 'somut garanti' istendi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin yapılan paylaşımda, "Türkiye, İsveç'ten NATO'nun kolektif güvenlik prensibi çerçevesinde somut garantiler beklemektedir" denildi.

SİYASET 23.05.2022 18:03
Saray’dan İsveç açıklaması: Talepler yinelendi, 'somut garanti' istendi AA
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türkiye'nin, İsveç'ten NATO'nun kolektif güvenlik prensibi çerçevesinde "somut garantiler" beklediğini bildirdi.

Başkanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye'nin 2017'den bu yana İsveç'ten PKK/PYD ve FETÖ mensuplarının iadesi talebinde bulunduğu ancak olumlu bir yanıt alamadığı hatırlatıldı.Açıklamada, söz konusu örgütlere "siyasi desteğin ortadan kaldırılması" talep edildi.

'AMBARGO İTTİFAKIN RUHUNA AYKIRI'

İsveç hükümetinin, Türkiye'ye yönelik silah ambargosu uygulama kararı aldığı hatırlatılan açıklamada, Türkiye'nin NATO üyesi tüm devletlerden destek beklediği, ambargo uygulamalarını ise ittifakın ruhuna aykırı olarak değerlendirdiği ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkemiz NATO'nun 'açık-kapı' politikasını benimserken ittifaka üye ve aday ülkelerin her konuda olduğu gibi terörle mücadele alanında da yüksek düzeyde iş birliği yürütmesi gerektiği inancını sürdürmektedir. Adaylık başvurusunda bulunan İsveç tarafından Türkiye'nin güvenlik kaygılarına ilişkin ilkesel adımlar ve somut garantilerin sunulması beklenmektedir. Türkiye, terör örgütlerini destekleyen İsveç'ten NATO'nun kolektif güvenlik prensibi çerçevesinde somut garantiler beklemektedir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol