Google Play Store
App Store

Ülkenin dört bir yanında gerçekleşen ‘SOL Buluşma’ların dünkü adresi Kars oldu. SOL Parti İstanbul İl Başkanı Üzüm, “Korku iklimine teslim olmayacağız” vurgusu yaparken PM Üyesi Taş, “Ufkumuz, Meclis ile sınırlı değil” dedi.

Saray iktidarını birlikte yeneceğiz

Haber Merkezi

SOL Parti’nin “Şimdi Örgütlenme Zamanı, Sol Zamanı” çağrısıyla gerçekleştirdiği Sol Buluşmaların yeni durağı Kars oldu. SOL Parti Kars İl Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda Parti Meclisi üyesi Alper Taş ve İstanbul İl Başkanı Leyla Koç Üzüm konuşmacı oldu. Kale Kafe Restoran’ın ev sahipliğinde yapılan toplantıya SOL Parti Ardahan İl Örgütü, CHP, HDP, EMEP il örgütlerinden, Kars merkez ve ilçelerinden çok sayıda yurttaş katıldı.

SOL Parti Kars İl Örgütü üyesi Muzaffer Koçak toplantının açılış konuşmasında; “Bizler bu ülkeyi güzelleştirmek istiyoruz. Biz soldan yana olduk, çünkü iyiden yana olduk. Barış, kardeşlik istedik. Çocuklarımızın daha güzel bir dünyada yaşaması için mücadele yürüttük. Mücadelemiz bugün de devam ediyor” dedi ve toplantının bir arada mücadele yürütme isteğinin bir ifadesi olduğunu dile getirdi.

KORKU İKLİMİNE TESLİM OLMAYIZ

Toplantıda ilk sunumu yapan Leyla Koç Üzüm şunları söyledi:

“Gerçekleştirdiğimiz buluşmalar sonrasında mitingler yapacağız. Bu mitingler halkın acil taleplerini gündeme getirdiğimiz ve ülkenin yeniden kuruluş mücadelesindeki hedeflerimizi ortaya koyduğumuz zeminler olacak. Devrimci demokratik bir cumhuriyeti kurma mücadelesinde toplumsal muhalefeti, devrimci demokrat güçleri birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Siyasal İslamcı, faşist iktidarın ve uyguladığı neoliberal politikaların yarattığı derin tahribatın sınıf mücadelesi verilmeden, halk mücadelesi yürütülmeden, soldan bir mücadele yürütülmeden giderilemeyeceğini söylüyoruz. Faşizme, gericiliğe karşı sözümüzü sokaklardan doğru kurmayı, büyütmeyi hedefliyoruz. Emperyalistlerin çıkarlarına, bir avuç para babasının çıkarına hizmet eden bu düzeni birlikte değiştireceğiz. Bu ucube Tek Adam rejimini, kötülük iktidarını, AKP-MHP bloğunu birlikte yeneceğiz. En geniş muhalefet cephesiyle birlikte mücadele yürüteceğiz ve bu süreçte SOL Parti olarak üzerimize düşen sorumlulukları üstleneceğiz.”

Leyla Koç Üzüm önemli bir diğer mücadele görevinin de bugünden başlayarak sosyalist bir halk iktidarı programının ortaya konulması olduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

“Bu zalimler elbette gidecekler ama onlar gittikten sonra demokratik, özgür, eşit bir ülkeyi yeniden kurma hedefiyle bir ülke programını bugünden oluşturmamız lazım. Bu ülkenin en sağlam, en derin izleri sola sosyalistlere dair izlerdir. Ayrıca giderken yaymaya çalıştıkları korku iklimine de asla teslim olmayacağız.”

MECLİS İLE SINIRLI DEĞİL

SOL Parti PM üyesi Alper Taş ise konuşmasında bugünün Türkiye’sini kavramak için dünyaya bakmak gerektiğini dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı: “Elbette AKP-MHP’den ülkeyi kurtardığımızda sorunlarımız bitmeyecek ama bütün birikimlerimize kazanımlarımıza saldıran bu siyasal İslamcı faşist rejimi tarihin çöplüğüne göndermeliyiz. Biz halkın demokratik mücadelesinin, direncinin sürdürücü öznesi olmaya SOL Parti olarak devam edeceğiz. Atacağımız herhangi bir taktik adım bu baş çelişkiyi boşa düşürecek bir adım olmayacak. Bu görevi atlamayacağız ama kendi bağımsız, tarihsel programımızı ortaya koymaktan da vazgeçmeyeceğiz. Cumhuriyetin 100. Kuruluş yılına yaklaşırken, ya kazanımlarımız tahrip olacak, ya Cumhuriyet’in kazanımlarını koruyup, devrimci bir eleştiriyle devrimci demokratik cumhuriyeti kuracağız. Demokratikleştirilmiş parlamenter sistemine hayır demeyeceğiz elbette ama sosyalistlerin, devrimcilerin ufku parlamentoyla sınırlı olamaz. Bizim felsefemiz Fatsa’da, Yeni Çeltek’te, ODTÜ’de yaratılan pratiklerin işaret ettiği gibi sözün yetkinin kararın iktidarda olduğu, doğrudan demokrasi felsefesine dayanıyor. Memleketin, solun temiz diline, eşitlikçi, özgürlükçü, insancıl diline ihtiyaç var.”