Şarkılar Ege’nin iki yakası için söylendi

Ege Barış ve İletişim Derneğinin Barış Günü Etkinliği, İzmir Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle önceki gün akşamı A. Adnan Saygun Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Barış Etkinliği açılışında Ege Barış ve iletişim Derneği Başkanı Bülent Tanık, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu birer konuşma yaptılar. Bülent Tanık, "Barışı gerçekleştirmek için halklar düzleminde tanıma anlama, ilişkilenme ve dostluk geliştirme ve dayanışma deneyiminin gelişimine belediyelerin öncülük etmesinin" anlamını vurguladı.

Açılışta ayrıca Midilli’de kurulmuş olan Egede Birlikte Varolma ve İletişim Derneği Siniparxi'nin Başkanı ve kurucusu Stratis Pallis, eski başkanlar Christina Hadzidaki Pavlis ve YannisPavlis yolladıkları Video Seslenişinde, Türkiye ve Yunanistan halklarının barış içinde, bir arada yaşamalarının ve dayanışmalarının önemini vurguladılar; "Bugün sizlerle bir aradayız; yarın da birlikte olacağız. Yaşasın Türkiye ve Yunanistan halklarının barış içinde bir arada yaşaması" dediler.

sarkilar-ege-nin-iki-yakasi-icin-soylendi-921313-1.

Türkiye ve Yunanistan'dan katılan sanatçıların birlikte seslendirdikleri MAZİ Konserinde iki toplumun kültürlerinin içiçe geçmişliğinin müzikal örnekleri ustalıkla ve coşku ile sergilendi. Yarısı Türkiyeli yarısı Yunanistanlı orkestranın Solistleri SofiaPapazoglou ve Evrim Ateşler müziklerinin yanısıra barışçı konuşmaları ile de dikkat çektiler. MikisTeodorakis’in insanlık ve barış için değeri ve kaybından doğan üzüntü ifade edildi ve bir eseri ona ithafen seslendirildi.

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Dikili Eski Belediye Başkanı ve Ege Barış ve İletişim Derneği Kurucu Başkanı Osman Özgüven, Bergama Eski Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve çok sayıda izleyicinin alkışlarla katıldığı konserde Dernek II. Başkanı ve Eski Milletvekili Zeynep Altıok Solistlere birer buket çiçekle teşekkür etti.