birgün

11° AÇIK

Saros Körfezi’nde doğal yaşam bozulmasın

YAŞAM 16.07.2018 08:06
Saros Körfezi’nde doğal yaşam bozulmasın
Abone Ol google-news

MUTLU EROL KAHYA

Yaşam savunucuları, Sazlıdere ile Gökçetepe bölgesine yapılması planlanan Saros FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma) gemi iskelesi projesinin körfezdeki doğal yaşamı olumsuz yönde etkileyeceğine dikkat çekerek tepki gösterdi. Proje kapsamında, Saros Körfezi’nde 100 bin ton ağırlık taşıma kapasitesine sahip, FSRU gemilerinin bağlanabilmesi için yaklaşık 270 metre uzunluğunda bir iskelenin ve dolgu platformu inşa edilecek.

Yaklaşık 52 hektarlık bir alan üzerine inşa edilmesi planlanan iskelenin bölgede büyük bir ağaç katliamına ve tarım alanları üzerinde yıkıcı bir etkiye sebep olması bekleniyor. Proje hayata geçtiğinde gemi sektörü ve enerji sektörüne ait başka alanların ve doğal dengeyi bozacak birçok faaliyetin bölgeye taşınmasının önü açılacak.

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen yaşam savunucuları dernekler üzerinden hazırlanan 17 adet itiraz dilekçesini ÇED toplantısı öncesi müdürlüğe teslim etti. Dilekçelerin teslim edilmesinin ardından açıklama yapan Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Akman hiçbir kurumun ya da şirketin körfezdeki doğal yaşamı bozmaya hakkı olmadığını belirtti. Projenin bir ekonomik yatırım olarak sunulduğuna dikkati çeken Akman, şunları kaydetti: “Bu tür projelerin en büyük kalkanı istihdam ve ekonomidir ancak şu iyi bilinmelidir ki bu ve benzeri projeler bölgeye yatırım gibi gözükse de bölgenin tarımını, turizmini, hayvancılığını, balıkçılığını bitirme noktasına getirecek. Dolayısıyla ekonomisini etkileyecek. Eğer bölgeye ekonomik yatırım yapılmak isteniyorsa bu ve benzeri projelere izin verilmesin, körfezden ellerini çeksinler yeter.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun