birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 28.07.2020 09:28

Saros’u yok edecek projeye ÇED iptali davası açıldı: Körfezimizi koruyacağız

Saros’u yok edecek projeye ÇED iptali davası açıldı: Körfezimizi koruyacağız

Yaren ÇOLAK

Edirne’nin Keşan İlçesi Sazlıdere ve Gökçetepe köylerinde BOTAŞ Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Limanı projesine verilen Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu olumlu kararının iptali için Saros Gönüllüleri, yürütmeyi durdurma ve iptal davası açtı.

Saros Gönüllüleri adına yapılan yazılı açıklamada kararın Saros Körfezi’ne geri dönüşü olmayan zararlar verileceği ifade edildi. Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ise “Bu proje Saros’u bitirir. Onlar yapmakta kararlı ancak biz de yaptırmamakta kararlıyız. Saros’u koruyacağız” dedi.

Saros yok olur

Limanın yapılmasıyla birlikte körfeze doğalgaz taşıyan 100 bin tonluk dev kargo gemilerinin geleceğini ve projeye karşı 2 yıldır tüm yöre halkıyla mücadele ettiklerini aktaran Hasan Karagöz şu ifadeleri kullandı: “İlk ÇED toplantısı 2018 yılında gerçekleşti. Bin kişinin üzerinde katılım olan toplantı için 20 kişilik bir kahvehane ayarlamışlar. Sonra da olumlu raporunu verdiler. 45 bin imza toplayıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduk. Sonra da dava açtık ve iptal ettirdik. Şimdi ise ÇED toplantısını pandeminin en yoğun olduğu dönemde yapmaya kalktılar. İfadeleri yazılı istediler ardından da olumlu raporunu çıkardılar. Bugün davamızı açtık. Onlar projeyi yapmakta kararlı ancak biz de yaptırmamakta kararlıyız. Bu proje Saros'u yok eder. Saros’u savunacağız ve kazanacağız.”

saros-u-yok-edecek-projeye-ced-iptali-davasi-acildi-korfezimizi-koruyacagiz-761713-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız