birgün

13° AÇIK

'Savaş yanlısı sembol' nedeniyle soruşturma açılmıştı: Rus sporcuya bir yıl ceza

Uluslararası Cimnastik Federasyonu, savaşa destek verdiği gerekçesiyle Rus Ivan Kuliak'a bir yıl boyunca spordan men cezası verildi. Rus sporcunun Katar'daki turnuvanın paralel bar finalinde kazandığı bronz madalya ve para ödüllerini iade etme cezaları alması da kararlaştırıldı.

SPOR 18.05.2022 10:33
'Savaş yanlısı sembol' nedeniyle soruşturma açılmıştı: Rus sporcuya bir yıl ceza
Abone Ol google-news

Uluslararası Cimnastik Federasyonu (FIG), "savaş yanlısı sembol" nedeniyle hakkında soruşturma açtığı Rus Ivan Kuliak'a spordan bir yıl men cezası verdi.

FIG'den yapılan açıklamada, mart ayında Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen Artistik Cimnastik Dünya Kupası'nda, üzerinde savaş sembolü kabul edilen "Z" işaretli mayosuyla podyuma çıkan 20 yaşındaki sporcu için açılan disiplin soruşturmasının tamamlandığı belirtildi.

Savaşa destek verdiği gerekçesiyle Ivan Kuliak'a bir yıl boyunca spordan men cezası verildi. FIG, Rus sporcunun Katar'daki turnuvanın paralel bar finalinde kazandığı bronz madalya ve para ödüllerini iade etme cezaları almasını da kararlaştırdı.

Ivan Kuliak'ın, 21 gün içinde cezaya itiraz etme hakkı bulunuyor. Rus askeri araçları üzerinde de yer alan "Z" harfi, Ukrayna'daki savaşın sembolü olarak değerlendiriliyor.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol