birgün

23° AÇIK

Savaşta 41. gün | Zelenski, Rusya ile müzakereler için daimi heyet oluşturdu

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal operasyonunda 41. güne girildi. ABD Başkanı Joe Biden, Putin'in "savaş suçları" nedeniyle yargılanması çağrısında bulunarak, Kiev bölgesindeki Buça kentinde sivillere ait cesetlerin bulunmasının ardından Rusya'ya yeni yaptırımlar getireceklerini bildirdi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, güvenlik garantileri konusunda Rusya ile müzakere için daimi bir heyet oluşturdu.

DÜNYA 05.04.2022 00:04
Savaşta 41. gün | Zelenski, Rusya ile müzakereler için daimi heyet oluşturdu
Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı saldırılar 41. gününde de devam ediyor.

Kiev yakınlarındaki Buça kentinde Ukrayna tarafından servis edilen görüntüler üzerinden Rusya'nın sivil nüfusa dönük katliam uyguladığı iddia edilirken, ABD Başkanı Joe Biden, Putin'in "savaş suçları" nedeniyle yargılanması çağrısında bulunarak, Kiev bölgesindeki Buça kentinde sivillere ait cesetlerin bulunmasının ardından Rusya'ya yeni yaptırımlar getireceklerini bildirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nın Buça'daki görüntülerin tahammül edilemez olduğunu belirterek, "savaş suçlarına" dair net belirtiler olduğunu söyledi.

Alman hükümeti, Ukrayna'nın Buça kentindeki sivil ölümlerinin ardından Rusya'ya yanıt olarak çok sayıda Rus diplomatını "istenmeyen kişi" ilan etti. Alman medyası, "istenmeyen kişi" ilan edilen Rus diplomat sayısının 40 olduğunu ve 5 gün içinde Almanya'yı terk etmelerinin istendiğini yazdı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da, ülkede görev yapan ve eylemleri Fransa'nın güvenlik çıkarlarına aykırı olan 35 Rus diplomat için sınır dışı etme kararı alındığı belirtildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna ordusunun Rus askeri güçlerinden kurtardığı başkent Kiev yakınlarındaki Buça'daki dehşetin, "buzdağının görünen kısmı", Mariupol'deki durumun ise "çok daha kötü" olduğunu belirtti.

CANLI ANLATIM

18.50 İspanya, 25 Rus diplomatı sınır dışı etti

İspanya, ülke güvenliğine tehdit oluşturdukları gerekçesiyle 25 Rus diplomatı sınır dışı etti.

Ukrayna'nın Bucha kentindeki sivil ölümlerin dünya gündemine oturmasının ardından Rus diplomatlar, Avrupa ülkelerinden sınır dışı edilmeye devam ediyor. İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albarez yaptığı açıklamada, 25 Rus diplomatın İspanya’nın güvenliğine tehdit oluşturdukları gerekçesiyle ve Rus askerlerinin Ukrayna’da işledikleri savaş suçlarına yanıt vermek amacıyla İspanya hükümetinin kararıyla sınır dışı edildiğini duyurdu.
Sınır dışı edilen Rus diplomatların ülkeyi ne kadar sürede terk etmesi konusunda net bilgi vermeyen Bakan Albarez, bunun bir kaç gün içinde gerçekleşeceğini ifade etti. Bakan Albarez, “Rus ordusunun geri çekilmesinin ardından Ukrayna'nın Bucha kentinde yaşanan sivil katliamına ait gördüğümüz dayanılmaz görüntüler bizi derinden üzüyor bu yüzden İspanya olarak savaş suçlarının derhal soruşturulmasını ve sorumlularının cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Açıklamasında önümüzdeki günlerde daha fazla Rus diplomatın sınır dışı edilebileceğinin de sinyalini veren Bakan Albarez, Madrid’de bulunan Rusya Büyükelçisi Yuri Korçagin’in sınır dışı edilen 25 diplomat arasında yer almadığını çünkü diyalog kapısını kapatmak istemediklerini aktardı. Ukrayna’nın Bucha kentinde yaşanan sivil katliamının ardından İspanya’nın yanı sıra Almanya, Fransa, İtalya ve Danimarka ülkelerinde bulunan Rus diplomatları sınır dışı etme kararı almıştı. Avrupa ülkelerinin bu hamlesine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hükümetinin karşılık olarak o söz konusu ülkelerin Rusya’da bulunan diplomatlarını sınır dışı etmesi bekleniyor.


18.40 Çekya'dan Ukrayna'ya tank desteği

savasta-41-gun-zelenski-rusya-ile-muzakereler-icin-daimi-heyet-olusturdu-999678-1.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, ilk kez bir ülke Ukrayna’ya tank desteği sağlamaya karar verdi. Çekya, Ukrayna’ya ordu envanterinde bulunan ve kullanılmayan çok sayıda T-72 tipi tank ile BVP-1 tipi zırhlı araçları gönderme kararı aldı.

Trenle sevkiyatı gerçekleştirilecek olan tanklar ve zırhlı araçlar hakkında sosyal medya üzerinden açıklama yapan Çekya Savunma Bakanı Jana Cernochova, “Merak insanidir ve Ukrayna'ya ne tedarik ettiğimizi öğrenmek isteyenleri anlıyorum. Üzgünüm, sizlere daha fazlasını söyleyemem. Orada savaş kızışıyor ve Z işaretli katiller için hiçbir şeyi kolaylaştırmayacağız. İnanın bana, Ukraynalı arkadaşlara temel askeri malzeme gönderiyoruz. Ve bunu yapmaya devam edeceğiz” dedi.


17.54 Zelenski: Rus ordusu ve Rus ordusuna emir verenlerin acilen yargılanması gerekiyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na (BMGK) seslendi.

Zelenski, açıklamasında, "Rus ordusu ve Rus ordusuna emir verenlerin acilen yargılanması gerekiyor. Bunun Nürnberg Mahkemeleri'ne benzemesi lazım" dedi.

Zelenski'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

>> Dünya bize olanı izledi. Rusya'nın nasıl hazırlandığını görmek istemediler.

>> Güvenlik Konseyi nerede? Dünya barışını sağlamakla sorumlu kilit kurumun etkin bir şekilde çalışamadığı ortada.

>> Rus ordusu ve Rus ordusuna emir verenlerin acilen yargılanması gerekiyor. Bunun Nürnberg Mahkemeleri'ne benzemesi lazım.

>> Bizim sistemi dönüştürmemizin zamanı gelmiştir. Küresel bir konferans çağrısında bulunmak istiyorum. Nasıl bir reform yapacağız, sınırların tanınmasını nasıl sağlayacağız bunlara bakmamız lazım.

>> Barışın gücünün dominant güç olması lazım. Güvenlik yeniden tesis edilmeli.


17.10 Putin'den Rus mallarını kamulaştıran Batı'ya: Bunun iki ucu keskin bir silah olduğunu kimse unutmasın

Batılı ülkelerin kendilerine yönelik yaptırımlarını eleştiren Vladimir Putin, bu adımların uluslararası anlamda krize neden olduğunu savundu.

Gazprom’un mal varlıklarının dondurulmasıyla ilgili Almanya ve bazı ülkelerdeki tartışmaları işaret eden Putin, "Batı’dan bazı Rus mallarının kamulaştırılmasına yönelik açıklamalar duyuyoruz. Demek bu kadar ileri gidecekler. Öyleyse bunun iki ucu keskin bir silah olduğunu kimse unutmasın” diyerek Batılı ülkelere rest çekti.


16.00 BM: Ukrayna'da en az 1480 sivil öldü

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya-Ukrayna Savaşı'nda, Ukrayna'da en az 1480 sivilin hayatını kaybettiğini, 2 bin 195 sivilin yaralandığını, saldırıların ardından 4 milyon 244 bin 595 kişinin komşu ülkelere geçtiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğince yapılan açıklamada, Ukrayna'daki mülteci krizine ilişkin veriler paylaşıldı.

Açıklamada, 24 Şubat-4 Nisan döneminde yarıdan fazlası Polonya'ya olmak üzere Ukrayna'dan 4 milyon 244 bin 595 kişinin komşu ülkelere geçtiği belirtildi.

Komşu ülkelerden en çok Polonya'ya (2 milyon 469 bin 657), Romanya'ya (648 bin 410), Moldova'ya (396 bin 448), Macaristan'a (394 bin 728) ve Slovakya'ya (301 bin 405) geçiş yapıldığı bilgisi verilen açıklamada, Donetsk ve Luhansk bölgelerinden de 21-23 Şubat'ta 113 bin kişinin Rusya'ya geçtiği ifade edildi.


15.36 NATO Genel Sekreteri, Rusya'nın çekilmediğini, güçlerini yeniden konumlandırdığını, saldırıların Donbas'ı ele geçirme amacıyla bu bölgede sürmesini beklediklerini söyledi.

Stoltenberg, “Putin’e yönelik görülmemiş bir baskıyı sürdürmemiz gerekiyor. Değerlerimizi savunuyoruz. Görülmemiş ekonomik yaptırımlar ödetiyoruz” dedi.


14.58 Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'nın Buça kentinde Rusya'ya yönelik “iyi planlanmış trajik bir gösteri” düzenlendiğini ileri sürdü.

Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Buça kentinde yaşananlara ilişkin Rusya’ya yönelik iddiaların temelsiz olduğunu söyledi.

İddiaların, Rus ordusunu karalamaya çalışmaya yönelik bir “sahtekarlık” olduğunu savunan Peskov, “Rus ordusuna yönelik suçlamaların temelsiz ve iyi planlanmış trajik bir gösteri olduğu konusunda ısrar ediyoruz. Bu, işe yaramayacak.” dedi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler dahil çeşitli platformlarda konuya ilişkin çeşitli bilgiler sunduğuna işaret eden Peskov, “Batılı ülkeler sadece gözlerini ve kulaklarını kapatıp herhangi bir şey duymak istemiyorlar. Bu maalesef gerçek ancak buna rağmen kendi savlarımızı anlatmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Peskov, Buça’daki duruma ilişkin gerçekten tarafsız bir soruşturmanın yürütülebileceğinden ise şüphe duyduklarını sözlerine ekledi.

savasta-41-gun-zelenski-rusya-ile-muzakereler-icin-daimi-heyet-olusturdu-999592-1.


12.21 Danimarka, 15 Rus istihbarat görevlisini sınır dışı etme kararı aldı

Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Rus istihbaratçılarını sınır dışı etme kararını duyurdu.

Kofod, "Danimarka, Rusya'nın Kopenhag Büyükelçiliğinde görevli 15 Rus istihbaratçısını sınır dışı edecek" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Kopenhag Büyükelçisi Vladimir Barbin'e de söz konusu kararı ileterek istihbaratçıların iki hafta içinde ülkeyi terk etmelerini istedi.

Bakanlık, "Rusya'nın Buça'da Ukraynalı sivillere karşı uyguladığı vahşeti" şiddetle kınayarak "sivillere yönelik kasıtlı saldırıların bir savaş suçu olduğunu" ifade etti.


12.19 Rusya: Ukrayna Özel Harekat Kuvvetleri Eğitim Merkezi yok edildi

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, yüksek hassasiyetli silahlarla yabancı paralı savaşçıların barınması için de kullanılan Ukrayna Özel Harekat Kuvvetleri Eğitim Merkezi ve bazı yakıt depolarını vurduklarını bildirdi.

Konaşenkov, Ukrayna’daki savaşa ilişkin Rus askeri birliklerinin eylemleriyle ilgili görüntülü açıklama yaptı.

Kiev’in kuzeybatısında bulunan Moşçun yerleşim biriminde dün akşam Ukrayna ordusunun psikolojik harekat merkezi askerlerinin, Rus askerlerinin şiddet eylemleriyle sivilleri öldürdüğüne dair sahte çekimler yaptığını ve Batı medyasına dağıttığını belirten Konaşenkov, Ukrayna özel harekat birimleri tarafından benzer faaliyetlerin Sumi, Konotop ve diğer şehirlerde organize edildiğini belirtti.

Yüksek hassasiyetli silahlarla dün akşam Ukrayna’daki hedeflerin vurulduğunu bildiren Konaşenkov, “Denizden uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahla Oçakov şehri yakınlarında aynı zamanda yabancı paralı savaşçıları barındırmak için kullanılan Ukrayna Özel Harekat Kuvvetleri Eğitim Merkezi yok edildi” ifadelerini kullandı.

Havadan yüksek hassasiyetli roketler ile Kremenets, Çerkası, Zaporijya ve Novomoskovsk yakınlarında Ukrayna birliklerine ait 4 yakıt deposunun da imha edildiğini kaydeden Konaşenkov, bir gecede Rus ordusunun Ukrayna’da 134 askeri nesneyi yok ettiğini aktardı.

Konaşenkov, “Bugüne kadar Ukrayna ordusuna ait 125 uçak, 91 helikopter, 398 insansız hava aracı, 226 hava savunma füze sistemi, 1969 tank ve zırhlı birlikler, 214 çok namlulu roketatar, 852 obüs ve havan topu, 1873 özel askeri araç imha edildi” diye konuştu.


12.03 İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, ulusal güvenlik gerekçesiyle 30 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldıklarını açıkladı.


10.10 Ukrayna: Rus ordusu 18 bin 500 asker kaybetti

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun 24 Şubat-5 Nisan dönemindeki kayıplarıyla ilgili bilgileri açıkladı.

Açıklamada, Ukrayna'ya saldıran Rus ordusundan 18 bin 500 asker öldürüldüğü, Ruslara ait 150 uçak, 134 helikopter, 676 tank, 1858 zırhlı araç, 332 top, 107 roketatar sistemi ve 55 hava savunma sisteminin imha edildiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca Rus güçlerinin 1322 araç, 7 gemi ve hafif sürat teknesi, 76 yakıt aracı ve 94 insansız hava aracını kaybettiği aktarıldı.


10.06 Çin: Jeopolitik çıkar arayışında değiliz, Ukrayna'da tek istediğimiz barış

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ülkesinin Ukrayna-Rusya savaşına jeopolitik çıkarlar çerçevesinde bakmadığını, barış istediğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Vang Yi, Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba ile telefonda görüştü.

Vang, görüşmede ülkesinin Ukrayna konusundaki tutumuna ilişkin, "Çin, jeopolitik çıkar arayışında değil. Ne güvenli mesafede hiçbir şey yapmadan izlemeyi ne de ateşe körükle gitmeyi istiyoruz. Ukrayna'da tek istediğimiz barış" ifadelerini kullandı.

Çin'in Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmelerini memnuniyetle karşıladığını vurgulayan Vang, "Müzakereler ne kadar zor, farklılıklar ne kadar fazla olursa olsun barış görüşmeleri ateşkes ve nihai barış sağlanana dek sürdürülmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

Vang, güvenliğin bölünmezliği ilkesine bağlı kalınması gerektiğine işaret ederek dengeli, etkin ve sürdürülebilir Avrupa güvenlik mimarisinin eşitlik temelinde diyalog yoluyla kurulması gerektiği, Çin'in de bu konuda yapıcı rol oynamayı sürdüreceğinin altını çizdi.

Ukraynalı Bakan Kuleba da Çin'e insani yardımları için teşekkür ederken, ülkesinin Rusya ile kalıcı çözüme varmayı ve Avrupa'ya açılan bir kapı olmayı arzu ettiğini belirtti.

Vang da Kuleba'nın sözlerine karşılık, Ukrayna'nın açtığı kapının Avrupa'da barışa, ülkenin kalkınmasına ve Çin ile Avrupa arasında iş birliğine açılması temennisini dile getirdi.


03.56 Ukrayna: "Rus filosunun firkateyni 'Amiral Essen'e hasar verildi"

Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Aleksey Arestoviç, Rusya'nın 'Amiral Essen' firkateynine hasar verdiklerini açıkladı.

Arestoviç, günlük brifingde yaptığı açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerin cesareti ve tecrübesi sayesinde Rus filosunun "Amiral Essen" firkateynine hasar verildiğini ifade etti.

Karadeniz'de Rus donanmasına ait Amiral Essen, Suriye'deki askeri operasyon sırasında ateşlediği Kalibr füzeleriyle dikkati çekmişti.


03.00 Zelenski: "Her Rus yurttaşın tüm gerçeği öğreneceği zaman gelecek"

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Ukrayna'daki savaş suçlarını kimlerin işlediğini her Rus yurttaşın tüm gerçeği öğreneceği zamanın geleceğini söyledi.

Zelenski, Rusya-Ukrayna savaşının 40'ıncı gününde yaptığı açıklamada, ülkesinde sivillerin kaçırıldığını, işkence gördüğünü ve öldürüldüğünü belirterek "Savaş suçlarını kimlerin işlediğini her Rus yurttaşın tüm gerçeği öğreneceği zaman gelecek." dedi.

Ülkedeki katliamları kimlerin işlediğini belirleyeceklerini ve dünya kamuoyuna ifşa edeceklerini vurgulayan Zelenski, ellerinde barışçıl şehirleri yok eden Rus birliklerin olduğuna dair çok sayıda kanıt bulunduğunu bildirdi.

Zelenski, Buça'ya ve Ukrayna'nın diğer kurtarılmış şehirlerinde neler yaşandığını görmeleri için dünyanın her yerinden yüzlerce gazeteciye maksimum erişim sağlayacaklarını dile getirdi.


02.15 Kiev Belediye Başkanı, halka henüz geri dönmemeleri çağrısında bulundu

Rus ordusu Kiev ve çevresinden çekilirken, Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko başkenti terk etmiş olan sivillere, geri dönmeden önce birkaç gün beklemeleri çağrısında bulundu.

Reuters'a konuşan Kliçko "Öncelikler Kiev çevresindeki sokağa çıkma yasağı sürüyor. İkinci olarak da, Kiev yakınındaki bazı kentlerde, Rus işgalcilerin döşediği mayınlar ve patlamamış mühimmat olabilir" dedi.

Ukrayna medyası Kiev yakınlarındaki Brovary, Buça ve Vyshhorod'da sokağa çıkma yasağının 7 Nisan'a kadar geçerli olduğunu ve bu süreçte Ukrayna ordusunun bölgeyi temizleme çalışmaları yapacağını yazdı.


01.55 Zelenski'nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) hitap edeceği açıklandı

BMGK nisan ayı dönem başkanı İngiltere, daimi temsilciliğinin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin bugün BM Güvenlik Konseyine hitap edeceğini duyurdu.

Sivil ölümlerinin gerçekleştiği Buça kentini ziyaret eden Zelenski'nin BMGK'nin Ukrayna oturumunda video konferans ile konuşacağı belirtilen paylaşımda "İngiltere, Konsey başkanlığı sırasında Rusya'nın savaş suçları hakkında gerçeğin duyulmasını sağlayacak. Putin'in savaşını ve gerçeği açığa çıkaracağız" ifadesine yer verildi.


00.28 Zelenski, Rusya ile müzakereler için heyet oluşturdu

Ukrayna Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Zelenski imzaladığı kararname ile devletin güvenliğini garanti altına almak için bir anlaşma taslağının hazırlanması ve onaylanması konusunda Rusya ile müzakerelere katılmak üzere daimi bir heyet oluşturdu.

İktidardaki Halkın Hizmetkarı Partisi Milletvekili David Arakhamia'nın başkanlığındaki heyette, Adalet Bakanı Denis Maluska, Devlet Başkanlığı Ofis Danışmanı Mihail Podolyak, Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikola Toçitsky'nin yanı sıra milletvekilleri Andrey Kostin, Dmitriy Lubinets ve Rüstem Umerov yer aldı.

Hukukçu Aleksandr Malinovskiy ile diplomat Aleksandr Çalıy da heyetin uzmanları olarak görevlendirildi.

Ukraynalı müzakereci Arakhamia, en son İstanbul'daki müzakere toplantısının ardından Türkiye'nin de bulunduğu 8 ülkeyi garantör ülke olarak görmek istediklerini söylemişti.


savasta-41-gun-zelenski-rusya-ile-muzakereler-icin-daimi-heyet-olusturdu-999298-1.

00.05 ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna’nın Buça'da yaşananlara karşı kayıtsız kalmayacaklarını ifade ederek, Ukrayna’ya desteğin devam edeceğini ve Rusya’ya yaptırımların artırılaca��ını bildirdi.

Sullivan Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Buça'daki görüntülerin korkunç olduğunu belirterek, “Şimdi kayıtsız kalma zamanı değil, Ukraynalılar vatanlarını cesurca savunurken ABD de onlara askeri, insani ve ekonomik açıdan destek olmaya devam edecek” dedi.

Sullivan ayrıca, bu hafta Beyaz Saray’ın Rusya’ya yeni ekonomik yaptırımlar açıklayacağını bildirdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol