birgün

23° AÇIK

Savcı, 2 çocuğa cinsel istismarda bulunan erkeğin tahliyesini istedi

Savcılık, iki çocuğa şoför olarak çalıştığı özel halk otobüsünde cinsel istismarda bulunduğu belirtilen Özcan Çuhadar'ın tahliyesini istedi.

GÜNCEL 30.05.2022 11:17
Savcı, 2 çocuğa cinsel istismarda bulunan erkeğin tahliyesini istedi Fotoğraf: Arşiv
Abone Ol google-news

Ankara'da Covid-9 salgını tedbirleri kapsamında açık cezaevinden izinli çıkan 'cinsel saldırı' hükümlüsü Özcan Çuhadar'ın (41), 15 ve 16 yaşındaki Suriyeli 2 erkek çocuğa, şoför olarak çalıştığı özel halk otobüsünde cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, 50 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanığın, 'eylemlerini mağdurların rızası dışında zorla yaptığına dair delil bulunamadığını' belirterek, 'reşit olmayanla cinsel ilişki' suçundan 5 yıl hapisle cezalandırılmasını isteyip, tahliyesini talep etti.

DHA'nın aktardığına göre, savcılık soruşturması kapsamında Özcan Çuhadar hakkında, 'kamu görevinin sağladığı nüfusu kötüye kullanmak suretiyle çocuğun nitelikli cinsel istismarı', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'cinsel taciz' ve 'tehdit' suçlarından 50 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Parkta oynadıkları sırada, Özcan Çuhadar'ın kendilerini otobüse çağırdığını söyleyen çocuklar, Çuhadar'ın daha sonra otobüsün kapılarını kilitlediğini anlattı. Çocuklar, otobüsten inmek istediklerinde Çuhadar'ın eline aldığı yangın tüpü ile kendilerini tehdit ederek, cinsel istismarda bulunduğunu belirtti. Özcan Çuhadar ise kendisinin cinsel saldırıya uğradığını iddia etti.

Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada her 2 çocuk da soruşturma aşamasındaki ifadelerini tekrarlayarak sanıktan şikayetçi olduğunu söyledi. Sanık ise tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Cumhuriyet savcısı ise mütalaasında dosyada bulunan tüm deliller ışığında sanığın, 'isnat edilen cinsel eylemlerini mağdurların rızası dışında yani zorla yaptığına dair her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil bulunamadığını' belirtti. Savcı, olayda mağdurların rızasının kabulünün gerektiğini belirterek, sanığın 'reşit olmayanla cinsel ilişki' suçundan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Savcı ayrıca sanığın tahliyesini de talep etti. Müşteki avukatının süre talebini kabul eden mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

AVUKATTAN TEPKİ: KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ

Savcının mütalaasına tepki gösteren çocukların avukatı Sevtap Altın, "Savcı mütalaasında çocukların rızasının olduğunu ve isnat edilen suçun oluşmadığını söyledi. Savcı bu nedenle suçun vasfının oluşmadığını sanığın 'reşit olmayanla cinsel ilişki' suçundan cezalandırılmasını talep etti. Bu kesinlikle kabul edilemez. Bu olayda kesinlikle rıza olmadığı gibi TCK’nın ilgili maddesinde 'cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen davranışlarda rıza aranmaz' hükmü yer alıyor. Mahkemenin savcının görüşü doğrultusunda karar vermeyeceğini umuyoruz" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol