Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör Naci İnci’nin aracına zarar verdiği iddiasıyla yargılanan 14 öğrenci hakkında mütalaasını açıkladı. Savcılık, 12 öğrencinin 21 yıla, 1 öğrencinin 23 yıl 4 aya ve 1 sanığın 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Savcı, mütalaasını açıkladı: Boğaziçili 14 öğrenciye yüzlerce yıl hapis talebi!

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eylemlerle ilgili davada mütalaasını açıklayan savcılık, 12 öğrencinin 21 yıla, 1 öğrencinin 23 yıl 4 aya ve 1 sanığın 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

DHA'nın aktardığına göre, İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, bazı müştekilerin avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanıkların avukatları ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanıkların 4 Ekim 2020'de Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci'nin makam aracının önüne geçerek İnci ve şoförü Şenol Aydın'ın üniversiteden çıkışını engellediklerini öne sürdü.

Sanıkların kendilerine müdahale eden güvenlik görevlisinin görevini yapmasına da engel oldukları iddia edilen mütalaada, tüm sanıkların, "Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma", "görevi yaptırmamak için direnme" ve "Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta direnme" suçlamasıyla 3 yıl altışar aydan, 23 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, taraflara mütalaaya karşı savunma yapmaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 4 Ekim 2020'de protestolar sırasında Rektör Prof. Dr. Naci İnci'nin makam aracının önünü kesmesi, bir kişinin de otomobilin üzerine çıkması iddiasıyla soruşturma başlatıldığına yer verildi.

Güvenlik görevlileri ile arbede yaşayan gruptakilerin uyarılara rağmen dağılmadığı öne sürülen iddianamede, 14 sanığın "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma", "toplantı ve yürüyüşlere katılarak ihtara rağmen dağılmama", "ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma" ve "görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından 5 yıl üçer aydan, 25 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.