birgün

8° AÇIK

GÜNCEL 04.11.2019 13:14

Savcılık, Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak hakkında mütalaasını açıkladı

Savcılık, Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak hakkında mütalaasını açıkladı

FETÖ'nün medya yapılanmasının "darbe çağrışımı" davasında savcılık mütalaasını açıkladı.

Cumhuriyet savcısı, sanıklar Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın, "terör örgütüne yardım etmek" suçundan 5 yıldan 10'ar yıla kadar hapsini, tutuksuz sanık Mehmet Altan'ın ise beraatini istedi.

NE OLMUŞTU?

Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak FETÖ'nün medya yapılanmasına yönelik operasyonlarda gözaltına alınmış, bununla birlikte Altan kardeşlerin darbe girişimini önceden bildikleri ve bu konuda 'subliminal mesajlar' verdikleri iddia edilmişti.

Altan kardeşler ile Nazlı Ilıcak hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmak”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya çalışmak” ve “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya çalışmaktan dava açılmıştı.

Dava kapsamında Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiş fakat karar Yargıtay tarafından bozulmuştu.

Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak tutuklu Mehmet Altan ise ise tutuksuz yargılanıyordu.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol