birgün

8° AZ BULUTLU

ÇEVRE 22.11.2018 15:39

Şavşat halkı, doğa talanına karşı

Şavşat Dernekleri Federasyonu temsilcileri, Şavşat’ta yapılan hidroelektrik santralleri, maden ocakları ve taş ocakları ile ilgili hazırladıkları raporu Şavşat Kaymakamlığı’na ve Belediye Başkanlığı’na ileterek bir basın açıklaması düzenledi

Şavşat halkı, doğa talanına karşı

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Merkezi İstanbul olan Şavşat Dernekleri Federasyonu’nun İzmit, Bursa, Adapazarı temsilcileri Şavşat’a gelerek, Şavşat'taki doğa talanına ilişkin düzenledikleri çalışmalarla ilgili bir rapor hazırlayıp Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı’na iletti. Hazırlanan rapor, HES’leri, taşocaklarını, maden araştırmalarını, Yeşilyol için Veliköy tarafında yapılan orman katliamını ve adı '15 Parkı' olarak değiştirilen Efkâr Tepesi'ni kapsıyor.

Temsilciler, raporu iletmenin ardından basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı, federasyon adına Halis Yıldırım okudu.

‘Tek tip ad değiştirmeler, bir bütün olarak doğaya karşı’

Yıldırım, "Herhangi bir sebeple Şavşat’tan gitsek de memleketimizden kopmadık. Sevdiklerimizin mezarları, hatıraları bu topraklarda" dedi.

Heslerin, maden ocaklarının taş ocaklarının ve bu tip ad değiştirmelerin bir bütün olduğunu, bununla da Şavşat’ın doğasının katledildiğini ve geçmişten günümüze bütün değerlerinin yok edilmeye çalışıldığını vurgulayan Yıldırım, “Bu doğa çocuklarımızın geleceği olduğundan dolayı bu gelişmelere yaptığımız itirazlarla ilgili raporu Şavşat Kaymaklığına ve Belediye Başkanlığına verdik. Randevu alabilirsek Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne ve valiliğe de ileteceğiz” diye konuştu.

‘Çoğalarak geliriz’

Bu sürecin takipçisi olacaklarını dile getiren Yıldırım, “Bugün Şavşat Dernekler Federasyonu olarak Bursa, İzmit, Adapazarı İstanbul’dan 2 otobüsle temsili olarak geldik. Hemşehrilerimiz yalnız değil, bu tip sorunlarda yanlarında olacağız, gerektiğinde çok sayıda otobüs ile geleceğiz” diyerek Şavşat’a geri dönüşümü mümkün olmayan zararların verilmesini istemediklerini ve birlikte mücadeleye devam edeceklerini vurgulayarak basın açıklamasını sonlandırdı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız