birgün

27° AÇIK

Saygı Öztürk: Davutoğlu ve Babacan Gezi Davası’ndan şikâyetlerini çekiyor

Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Tayfun Kahraman, Can Atalay ve Yiğit Ali Ekmekçi'nin tutuklu bulunduğu Gezi Davası'nda, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın dava kapsamında şikâyetlerini geri çekeceği belirtildi.

GÜNCEL 29.05.2022 19:26
Saygı Öztürk: Davutoğlu ve Babacan Gezi Davası’ndan şikâyetlerini çekiyor
Abone Ol google-news

İstanbul’da başlayan ve 79 ile yayılan Gezi Direnişi ile ilgili devam eden yargılama sürecinde ilginç bir dönemece girildi.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre, o dönemin bakanları sanıklardan şikâyetçi olmuşlardı. Dönemin AKP’li bakanlarından Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan da şikâyetçiler arasında yer almıştı. 8 kişinin tutuklu olduğu davadaki son gelişmeler üzerine Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın şikâyetlerini geri çekecekleri öğrenildi.

LİDERLER TOPLANTISINDA AÇIKLAYACAKLAR

Bu akşam toplanacak olan Millet İttifakı liderler toplantısında da konunun gündeme geleceği iki genel başkanının kararlarını toplantıda bildirecekleri öğrenildi.

Gezi Davası kapsamında Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Tayfun Kahraman, Can Atalay ve Yiğit Ali Ekmekçi hala tutuklu bulunuyor.

DAVUTOĞLU VE BABACAN TARAFLARI NE DEMİŞTİ?

Nisan ayında Diken’e konuşan Gelecek Partili ve DEVA Partili kaynaklar, konu hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Dendi adı da müşteki listesinde geçen DEVA Partisi Teşkilat İşleri Başkanı Sadullah Ergin, savcılığın tek taraflı bir işlemiyle isimlerinin listeye yazıldığını söylemişti.

Eski adalet bakanı Ergin, şunları kaydetmişti: “Savcılık suç tarihinde iddia edilen suçun niteliğinden etkilendiğini belirttiği isimleri listeye eklemiş. Bu isimler arasında genel başkanımız ve ben de yer alıyorum. Usulen biz böylesi bir işleme karşı dilekçe veremiyoruz. Kaldı ki Babacan daha önce bu durumdan etkilenmediğini kamuoyuna ilan etmişti.”

Babacan, 18 Kasım 2020’de, “Gezi Parkı davasında savcı, tek taraflı olarak bütün bakanları mağdur olarak değerlendirmiş. Davacı değilim, müdahil değilim. Daha önce açıkladım; mağdur da değilim” demişti.

Gelecek Partisi’nin kurmayları da Davutoğlu’nun bir şikâyet dilekçesinin olmadığını ve usulen davadan çekilme gibi bir durumun olamayacağının belirtmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol