birgün

14° HAFİF YAĞMUR

Saygı Öztürk: Sayıştay yetkilileri, 418 milyar dolar zararın nedenini bilmiyor

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Sayıştay yetkililerinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı 418 milyar dolar kamu zararının nereden kaynaklandığı konusunda bilgilerinin olmadığını aktardı.

GÜNCEL 05.02.2023 11:58
Saygı Öztürk: Sayıştay yetkilileri, 418 milyar dolar zararın nedenini bilmiyor
Abone Ol google-news

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Sayıştay yetkililerinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı “Hazine’den 418 milyar dolar çalındı” açıklamasını Sayıştay yetkililerine sordu.

Öztürk, Sayıştay yetkililerinin 418 milyar dolar kamu zararının nereden kaynaklandığı konusunda bilgilerinin olmadığını aktardı.

Öztürk’ün yazısında ilgili kısım şöyle:

“418 milyar dolar olduğu belirtilen kamu zararının nereden kaynaklandığı konusunda konuştuğum Sayıştay yetkilileri bundan bilgilerinin olmadığını söylediler. Kamu zararı varsa, bu zarar Sayıştay mevzuatı gereği hangi kamu kurumundan, iç borç mu, dış borç mu, ihale mi, altyapı mı, bakanlık mı, belediyeler mi olduğu Sayıştay'a belgeleriyle sunulması halinde anlaşılacak.

Bu belgeler incelendiğinde Sayıştay denetçileri bunu ihbar kabul edip üzerlerine gidebilir ve Sayıştay yargısına yansıtabilir. Kılıçdaroğlu'nun, kamu zararları konusundaki duyarlılığına konuştuğum bazı yetkililer teşekkür etti ama hakim statüsünde olan Sayıştay üyeleri için “Tehditvari” dil kullanılmasından da üzüntü duyduklarını belirttiler.”

Kılıçdaroğlu, 31 Ocak Salı günü partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda, Sayıştay’a seslenerek "Sayıştay'a ve onurlu denetçilerine seslenmek istiyorum. İktidara geldiğimizde 418 milyar doları görmezsem görevinizi yerine getirmemişsiniz demektir. Raporda görmezsem yakarım sizi!" demişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun