birgün

17° PARÇALI BULUTLU

Sebze fiyatlarına yetişemeyen yurttaş kendi yetiştirmeye başladı: Fidede talep patlaması

Yurttaşlar yüksek fiyatlar karşısında, çareyi evde sebze-meyve yetiştirmekte buldu. Balkon ve terasında kendi ürünlerini yetiştirmek isteyen İstanbullu, İBB’ye bağlı Alibeyköy Bahçe Market’te yoğun fide kuyrukları oluşturdu. Geçen yıl haftada bir olan fide sevkiyatı bu yıl 2’ye yükseldi.

YAŞAM 28.04.2022 17:30
Sebze fiyatlarına yetişemeyen yurttaş kendi yetiştirmeye başladı: Fidede talep patlaması
Abone Ol google-news

Pazarda, markette yüksek fiyatların çözümü balkon ve bahçede meyve-sebze yetiştiriciliği oldu. Artan fiyatlar karşısında kendi ürünlerini yetiştirmek isteyen vatandaş soluğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Ağaç ve Peyzaj AŞ’ye bağlı Alibeyköy Bahçe Market’te aldı. Uzun kuyrukların oluştuğu Bahçe Market’te domates, biber, salatalık, patlıcan, fasulye, maydanoz, kabak, kavun, karpuz ve çilek fideleri yoğun ilgi gördü. En çok talep ise kilosu pazarda 30 liraya kadar ulaşan domatese oldu. Domatesi, salatalık ve biber takip etti.

Bahçe Market sorumlusu Orman Mühendisi Nihan Özok, “Baharın gelmesi ve pazardaki fiyatlar karşısında sebze fidelerine yoğun ilgi var. Geçen sene haftada bir sevkiyatlarımız oluyordu, şu anda haftada iki sevkiyat gerçekleştiriyoruz. Geçen sene tüm sezonda 376 bin civarında fide satışımız oldu. Bu sene sadece 2 haftada 126 bini geçtik. Vatandaş bir sebzeden en az 20 fide alıyor” dedi.

Fideyi ekmek, sulamak, beslemek ve büyütmenin çok farklı bir duygu olduğuna dikkat çeken Nihan Özok, “Artık herkes büyükşehirlerde yaşıyor. Tarla, bağ, bahçe, ekim ve dikim gibi faaliyetler unutulmaya başlandı. Evde küçük bir balkonunuz bile varsa buradan alıp dikeceğiniz bir fide hem çocuğunuz hem kendiniz için psikolojik ve ekonomik açıdan çok faydalı” diye konuştu.

Kendi sebze ve meyvesini üretmek isteyen İstanbullu sebze fidelerinin tanesini 3,25, çileğin saksısını ise 22,5 liradan satın alabilecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun