birgün

24° AÇIK

Sedat Simavi ödülleri sahiplerini buldu: Gültekin, ödülünü dürüstlükten yana olan gençlere adadı

"Yeni MB Başkanı’nın Doktora Tezinde MB Raporundan İntihal İzleri" başlıklı haber dizisi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen Sedat Simavi Ödülleri’nde övgüye değer görülen BirGün’den Berkant Gültekin, düzenlenen törende ödülünü aldı. Gültekin, yaptığı konuşmada, “Bu ödülü hedeflerine dürüstlük ve doğruluktan taviz vermeden ulaşmaya çalışan bu ülkenin güzel gençlerine adıyorum” dedi.

GÜNCEL 13.12.2021 18:06
Sedat Simavi ödülleri sahiplerini buldu: Gültekin, ödülünü dürüstlükten yana olan gençlere adadı
Abone Ol google-news

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2021 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülenler Burhan Felek Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

BirGün'ün internet sitesinde 22 Mart, 7 Temmuz, 5 Ağustos ve 20 Eylül 2021 tarihlerinde yayınlanan “Yeni MB Başkanı’nın Doktora Tezinde MB Raporundan İntihal İzleri” başlıklı haber dizisi nedeniyle övgüye değer bulunan Berkant Gültekin de ödülünü PEN Yazarlar Derneği İkinci başkanı Halil İbrahim Özcan'dan aldı.

Sedat Simavi Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, cemiyetin kurucusu Simavi’nin sözlerine atıfta bulundu.

Olcayto, “Gazeteciliğin en kötü dönemlerinden birisini yaşandığı günümüzde Sedat Simavi’yi hatırlamamak mümkün değil. Gazeteciliği, karikatür sanatçılığı ve ilkeli duruşuyla meslek örgütümüze rehber olan Kurucu Başkanımızın adeta bugünlere bir göndermedir şu sözleri; ‘Kalemine efendi kal, uşak olma, zorda kalırsan kır ama sakın satma’. Yalnız gazetecilik değil, ülkede pek çok kurum ağır baskı altında ve şimdiye kadar rastlanmamış bir çöküş yaşıyor. Gazetecilikte bu durumda giderek büyük kan kaybediyor. Sansür, oto sansür, yalan haber, haberin serbest dolaşımına getirilen yasaklar mesleğin evrensel ilkelerine göre gazetecilik yapılmasını engelliyor. Elbette böyle bir ortamda alanında uzman nitelikli gazeteciler, gazete yazarları çalışacak mecra bulmakta güçlük çekiyorlar. TÜİK rakamlarına göre 12 bine yakın gazeteci işsiz. Bütün bu olumsuz koşullara rağmen yüreğinde gazetecilik heyecanını taşıyan kadınlı erkekli gazeteciler, halkın haber alma hakkına sahip çıkmak için mücadelelerini sürdürüyorlar” dedi.

Berkant Gültekin ise, ödülü almasının ardından yaptığı konuşmasında "Bu övgü ödülünü, çalmadan-çırpmadan, sırtını birilerine yaslamadan, yüksek mevkilerdeki kişilerin askeri olmadan, emeğiyle bir yerlere gelmeye ve hayatta hedeflerine dürüstlük ve doğruluktan taviz vermeden ulaşmaya çalışan bu ülkenin güzel gençlerine adıyorum. Ve Türkiye’nin bir gün gerçekten adil ve haklıların güçlü olduğu bir ülke olacağına inanıyorum" dedi.

Gültekin, BirGün'e ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Gazetecilik, televizyon, radyo, karikatür, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve spor alanlarında kazananlara ödülleri verildi.

gultekin-odulunu-durustlukten-yana-olan-genclere-adadi-954959-1.

ÖDÜL ALAN İSİMLER

2021 Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen isimler ve eserleri şöyle:

GAZETECİLİK ÖDÜLÜ

Canan Coşkun

diken.com.tr internet haber sitesinde 7-9-10-16-19-21-25 Haziran, 1 Temmuz, 20 Ağustos ve 20 Eylül 2021 tarihlerinde yayınlanan “Valilik ‘Nefes Darlığından Öldü’ Demişti: Kulaklarından ve Gözlerinden Kan Gelmiş başlıklı haber dizisi nedeniyle ödüle değer görüldü.

Övgü

Seçici Kurul ayrıca, Berkant Gültekin’i Birgün Gazetesi internet haber sitesinde 22 Mart, 7 Temmuz, 5 Ağustos ve 20 Eylül 2021 tarihlerinde yayınlanan “Yeni MB Başkanı’nın Doktora Tezinde MB Raporundan İntihal İzleri” başlıklı haber dizisi nedeniyle övgüye değer buldu.

RADYO ÖDÜLÜ:

Gülay Oktar

TRT Radyo 1’de 2 Mart 2021 tarihinde yayınlanan (ilk bölüm) “Genç Yıllar: 60’lar” adlı radyo programı nedeniyle ödüle değer görüldü.

Radyo Övgü

Seçici Kurul ayrıca, Turgut Onarır’ı Yaşar Üniversitesi İnternet Radyosu radYU’da 7 Temmuz 2021 tarihinde yayınlanan “Bizim Yunus: Aşk ve İrfan İnsanı Yunus Emre” adlı radyo programı nedeniyle övgüye değer buldu.

TELEVİZYON ÖDÜLÜ:

Haber

Barış Kaya – Mehmet Akif Balıkçıoğlu

FOX TV’de 30 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan “Alkış Cumhurbaşkanı’na Serbest, Mehmetçiğe Yasak” adlı ortak haber programı nedeniyle ödüle değer görüldü.

Haber Övgü

Seçici Kurul ayrıca, Ela Sezen - Ünsal Çakin’i Haber Global TV’de 15-16-17 Şubat 2021 tarihlerinde yayınlanan “Bir Kentleşme Hikâyesi: Esenyurt” adlı haber dizisi nedeniyle övgüye değer buldu.

Belgesel

Mesut Gengeç

Gain Dijital TV’de 11-18 Mart 2021 tarihlerinde yayınlanan (iki bölüm) “Covid0N9: İlk Dalga” adlı belgesel programı nedeniyle ödüle değer görüldü.

Belgesel Övgü

Seçici Kurul ayrıca, Gülşan Saru’yu TRT Televizyonu Belgesel kanalında 26 Mayıs/ 9-16 Haziran 2021 tarihlerinde yayınlanan (üç bölüm) “İkrar” adlı belgesel programı nedeniyle övgüye değer buldu.

KARİKATÜR ÖDÜLÜ

Hilal Özcan

t24.com.tr internet haber sitesinde 10 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan “Koronavirüsün Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na Etkisi” konulu karikatürü nedeniyle ödüle değer görüldü.

EDEBİYAT ÖDÜLÜ:

Orhan Pamuk

“Veba Geceleri” adlı romanıyla ödüle değer görüldü.

SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ

Doç. Dr. Murat Burgaç

“Montrö Meydan Muharebesi -Bir Diplomasi Savaşı-” adlı eseri nedeniyle ödüle değer görüldü.

Sosyal Bilimler Övgü

Seçici Kurul ayrıca, Prof. Dr. İpek Merçil - Arş. Gör. Seçil Doğuç Ergin’in “Dört Duvar Kadına Ne Yapar?” adlı ortak eserini övgüye değer buldu.

FEN BİLİMLERİ ÖDÜLÜ

Doç. Dr. Alper Uzun

“Bakır Nanoparçacıklarının Boyutu ile Mg-Katkılı Seryum Arasındaki Etkileşim Kısmi Hidrojenasyon Performansını ve Kararlılığını Kontrol Eder” başlıklı çalışmasıyla ödüle değer görüldü.

Fen Bilimleri Övgü

Seçici Kurul ayrıca, Prof. Dr. Hasan Şahin’i “Tek Katmanlı GaP ve GaSe'nin va der Waals Tipi Heteroyapılarının Raman ve Optik Özellikleri: Bir İlk Prensip Çalışması” başlıklı eseri nedeniyle övgüye değer buldu.

SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ

Doç. Dr. Tuğba Bağcı Önder

“Traıl’a Dirençli Hücre Modelleri ile Kazanılmış Dirençte Rol Oynayan Farklı Adaptif Mekanizmaların Aydınlatılması” başlıklı çalışması nedeniyle ödüle değer görüldü.

Sağlık Bilimleri Övgü

Seçici Kurul ayrıca, Prof. Dr. Eren Berber’i Primer Hiperparatiroidide Yapay Zeka Kullanarak Paratiroid Bezlerinin İntraoperatif Otofloresans Ölçümleri İçin Algoritma Geliştirilmesi başlıklı çalışması nedeniyle övgüye değer buldu.

SPOR ÖDÜLÜ

Mete Gazoz

“Okçu - (Klasik Yay Bireysel Branşında) 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Şampiyonu” olması nedeniyle ödüle değer görüldü.

Spor Övgü

Seçici Kurul ayrıca, Busenaz Sürmeneli’yi “Boksör - (Kadınlar 69 kg) 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Şampiyonu” olması nedeniyle övgüye değer buldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol