Şehirde neler var?
Taxim oyunundan bir sahne.

Eda KÖPRÜ YILMAYAN

Adalarda Film Akşamları

Adalarda film geceleri başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen sinema akşamlarında ödüllü filmler sinema severleri bekliyor. Etkinlik kapsamında, aralarında 2023 yılı 42. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü alan Ayşe Polat’ın ‘Kör Noktada’ filmi, 2022 yılında 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü kazanan Özcan Alper’in ‘Karanlık Gece’, aynı festivalde En İyi Yönetmen ödülü alan Emin Alper’in ‘Kurak Günler’, yurtiçi ve yurtdışında aldığı ödüllerle dikkat çeken Cem Kaya imzalı ‘Aşk, Mark ve Ölüm’filmi, ünlü yönetmen Fernando Leon De Aranoa’nın yönettiği Orcak ödüllü Javier Bardem’in oynadığı ‘İyi Patron’ (El Buen Patron), Macar yönetmen Ferenç Török’ün filmi 1945, Marina Horbaç’ın yönettiği Klondike, ‘Neşeli Çiftlik: Tren Kalkıyor!’, ‘Yakari’ gibi hem yetişkinler hem de çocuklar için 18 filmden oluşan bir seçki sinemaseverlerle buluşacak.

İstanbul Şehir Hatları sinema günlerini kapsayan 9 gün boyunca Adalar’a özel seferler

düzenleyecek. Sinemaseverler, 8-16 Temmuz tarihleri arasında saat 23:00’de Büyükada-Heybeliada-Burgazada-Kınalıada-Bostancı arasında yapılacak vapur seferlerini kullanabilecek.

Küçük Prens Sergisi
Yer: Galataport

1943’te Fransız yazar Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan ve bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasının anlatıldığı Küçük Prens kitabı bir sergiye dönüştü. Galataport İstanbul’da düzenlenen sergide özel aydınlatma sistemi ve neon dekorlar eşliğinde Küçük Prens’in dünyasına konuk olacağız.

Taxim 
Yer: Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu

Baba Sahne’nin sevilen oyunu Taxim, 5 ve 6 Temmuz akşamı Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu’nda. Başrollerinde Şevket Çoruh ve Ozan Güven’in oynadığı oyun bir kara komedi. Sistemin baskıcı düzeni ile kişisel bencilliklerin ortaya çıktığı oyunda, Taxim Bistro’da yolları kesişen birbirinden farklı 10 insanı seyrediyoruz.

Aşk Şarkıları ve Öyküler
Yer: Selamiçeşme Özgürlük Parkı

İki usta isim; İlhan Şeşen ile Sunay Akın aynı sahnede. Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da 12 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.00’de aşk şarkıları ve öyküler bir araya geliyor.

Prizma Expanded: Algının Poetikası
Yer: Akbank Sanat

Prizma Expanded: Algının Poetikası / Prizma Expanded: Poetics of Perception sergisi; Türkiye sinemasının üç farklı jenerasyonundan öne çıkan üç yönetmen ve üç film profesyonelinin çalışmalarından oluşuyor. Sergide yönetmen ve sinema profesyonellerinin ikili olarak ortak üretimleri olan, mekâna özgü ve deneyim tabanlı sinematik eserler sergilenecek. Bu aynı zamanda, sanatçı ve küratör Lara Kamhi’nin ‘Genişletilmiş Sinema’ (Expanded Cinema) kavramını bütünüyle irdelemek adına kurduğu bağımsız sanat inisiyatifi Prizma’nın ‘Prizma Expanded’ olarak ortaya koyduğu ilk proje. Prizma Expanded; sosyal medya, kapsayıcı deneyimler sunan teknolojiler ve interaktif hikâye anlatıcılığı gibi iletişim ağlarının önerdiği yeni düşünme biçimlerinin farkındalığıyla, genişletilmiş sinematik sanat formlarını araştırıyor.