birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 10.01.2020 15:14

Selahattin Demirtaş'ın avukatı: SEBGİS odasının koşulları çok kötü, üçüncü gün orada savunma yapmak istemedi

Edirne Cezaevi'nden oturumlara katılan Demirtaş, sağlık sorunları gerekçesi ile son oturuma katılmadı

Selahattin Demirtaş'ın avukatı: SEBGİS odasının koşulları çok kötü, üçüncü gün orada savunma yapmak istemedi

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yargılandığı ana davada duruşmaların üçüncü ve son gününe katılmadı.

SEBGİS Sistemi ile Edirne Cezaevi'nden oturumlara katılan Demirtaş, sağlık sorunları gerekçesi ile son oturuma katılmayacağını bildirdi.

BBC Türkçe'ye konuşan Demirtaş'ın avukatı ve kız kardeşi Aygül Demirtaş Gökalp, ağabeyinin sağlık durumu ile ilgili yeni bir gelişmenin olmadığını söyledi.

Aygül Demirtaş Gökalp, Selahattin Demirtaş'ın rahatsızlığının SEBGİS odasının fiziki koşullarının çok kötü olmasından kaynaklandığını belirtti:

"SEBGİS odası o kadar küçük havasız ve soğuk ki iki gün boyunca orada savunma yapmak çok rahatsız edici. Fiziki koşulları çok kötü, bir karton kutunun içinde oturmak gibi bir şey. Nefes bile almak çok zor.

"İki gün orada, kötü şartlar altında savunmak yapmak gerçekten çok yorucu. Bu yüzden Selahattin Bey üçüncü gün orada savunma yapmak istemedi. Sağlık durumu ile ilgili yeni bir gelişme yok, kalbi ve midesi ile ilgili ilaç tedavisi devam ediyor."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız