birgün

16° AÇIK

SİYASET 15.12.2018 15:39

Selahattin Demirtaş'tan mesaj: Kanun devleti bile olmaktan her gün uzaklaşıldığı bir dönem

HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Urfa Barosu'nun düzenlediği İnsan Hakları Haftası etkinliğine mesaj gönderdi.

Selahattin Demirtaş'tan mesaj: Kanun devleti bile olmaktan her gün uzaklaşıldığı bir dönem

Urfa Barosu 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası kapsamında “Bildirgenin 70'inci Yılında Hak İhlalleri ve Cezasızlıkla Mücadele” konulu 2 oturumdan oluşan konferans gerçekleştirdi.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu olan ve hakkında 142 yıl hapis cezası istenen HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Urfa Barosu'nun düzenlediği İnsan Hakları Haftası ile ilgili mesajında şunları kaydetti. "Savunmanın otaya koyacağı cesur hukuk mücadelesi, eminim ki belirleyici olacak ve Türkiye toplumu hak ettiği demokratik, bağımsız, tarafsız yargı düzenine bu mücadeleler sayesinde kavuşacaktır" dedi.

Baro binasında bulunan Tahir Elçi Kongre Merkezi'nde yapılan konferansa İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri, avukatlar ve çok sayıda kişi katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel, ülkede hukukun ayaklar altına alındığı bir dönemden geçtiklerini dile getirdi.

İnsan hakkı ihlallerinin en somut örneğinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Selahattin Demirtaş kararının tanınmaması olduğunu belirten Öncel, Demirtaş’ın bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'nden gönderdiği mesajı okudu.

DEMİRTAŞ: CESUR HUKUK MÜCADELESİ EMİNİM Kİ BELİRLEYİCİ OLACAK

Demirtaş’ın panele gönderdiği mesaj şöyle: “Urfa Baromuzun düzenlemiş olduğu insan hakları konferansı nedeniyle tüm katılımcılara, konuşmacılara ve baro yönetimine selam, sevgilerimi iletiyor, kendilerini kutluyorum. Hukukun üstünlüğü ilkesinin ağır saldırı altında olduğu, kanun devleti bile olmaktan her gün uzaklaşıldığı bu dönemde Urfa Barosu'nun ve tüm meslektaşlarımın insan haklarına, hukuka sahip çıkmaları son derece önemli ve anlamlıdır. Yargının savunma ayağının otaya koyacağı cesur hukuk mücadelesi, eminim ki belirleyici olacak ve Türkiye toplumu hak ettiği demokratik, bağımsız, tarafsız yargı düzenine bu mücadeleler sayesinde kavuşacaktır.”

‘GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE HUKUSUZLUK SÜRÜYOR’

Mesajının okunmasının ardından, “Geçmişten Günümüze Cezasızlık Eylemleri ve Yüzleşme” konulu konferansın ilk oturumuna geçildi.

Oturumun moderatörlüğünü Avukat Hikmet Delebe yaptı.

İlk sunumu yapan Avukat Medeni Ayhan, Osmanlı döneminden Cumhuriyet döneminde gerçekleşen Koçgiri, Şeyh Said, Ağrı İsyanı ve Dersim katliamlarına değindi.

Cumhuriyet sonrası dönemde Türk devletinin Kürt halına karşı gerçekleştirdiği katliamların bitmek yerine, artarak devam ettiğini ifade eden Ayhan, 1950’li yıllardan günümüze onlarca katliam ve faili meçhul cinayetlerin gerçekleştirildiğini belirtti.

Yaşanan onlarca katliam ve soykırım uygulamalarına karşı kimsenin yargılanmadığını aktaran Ayhan, bu hukuksuzlukların günümüzde de devam ettiğini sözlerinbe ekledi.

'MEDYA ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR'

Medeni Ayhan'ın ardından söz alan gazeteci Burcu Karakaş, yaşanan hak ihlallerinde medyanın rolü üzerinde durdu. Geçmişte gazeteciler katledilirken, bugün gazeteciler cezaevine atılıyor ve gazetelere kayyum atanıp kapanıyor. Karakaş, Roboski Katliamı’nı örnek göstererek medyanın tamamen üç maymunu oynadığını ifade etti.

Yapılan sunumların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Konferansın devamında İnsan Hak savunucusu Reha Ruhavioğlu ve avukat Çiğdem Koç, “Cezasızlıkla Mücadelede Sivil Toplum ve Baroların Rolü” konulu sunum yapıldı. Sunumların ardından soru cevap bölümünün ardından konferans son buldu.

(MA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol