Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın OHAL kararını eleştirdi. Demirtaş, "Neleri yapmaya yetkisi yok ki OHAL'e ihtiyaç duyuyor? Muhalefet süreci dikkatle takip etmeli. Başka bir plan olduğu kesin" sözlerine yer verdi.

Selahattin Demirtaş'tan OHAL eleştirisi: 'Başka bir plan olduğu kesin'

TBMM Genel Kurulu, depremde etkilenen 10 ilde 3 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı görüşüldü. Cumhurbaşkanı'nın OHAL kararı AKP ve MHP'li vekillerin oylarıyla kabul edildi. Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, OHAL kararını eleştirdi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Demirtaş şu açıklamayı yaptı:

"Neleri yapmaya yetkisi yok ki OHAL'e ihtiyaç duyuyor? OHAL olmasa gerçek yağmacılara müdahale edilemiyor mu, yardım toplanamıyor mu, enkaz kaldırılamıyor mu? Muhalefet süreci dikkatle takip etmeli. Başka bir plan olduğu kesin.

2016'da ilan edilen OHAL, gerekçesinin ve amacının dışına çıkılarak tüm muhalefeti susturmak için kullanıldı. Bu defa da amaç dışı tek bir yetki kullanılırsa kıyametin kopması lazım."