birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 22.04.2021 14:47

Selçuk Bayraktar’dan F-35 yorumu: Hayırlı olabilir

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasını yorumlayan Erdoğan’ın damadı ve Baykar’ın müdürü Selçuk Bayraktar, F-35’lerin verilmiyor olmasının bugün için dezavantaj olarak görülse de gelecekte ‘milli savunma sanayisi için hayırlı olabileceğini’ söyledi.

Selçuk Bayraktar’dan F-35 yorumu: Hayırlı olabilir

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı ve Bayraktar Kardeşler Savunma (Baykar) şirketinin teknik müdürü Selçuk Bayraktar, aracını kullanırken yaptığı görüntülü açıklamayla ABD'nin Türkiye'yi F-35 programından çıkarmasını yorumladı.

F-35'lerin verilmiyor olmasının bugün için dezavantaj olarak görülse de gelecekte ‘milli savunma sanayisi için hayırlı olabileceğini’ söyleyen Bayraktar, Telegram kanalından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

“Yurt dışından tedarik edeceğimiz yazılımına tümüyle vakıf olamadığımız dijital bilgisayarların yönettiği, pilotun bastığı tetiğin ne yapıp yapmayacağına karar veren yabancı görev bilgisayarı ve yazılımı olan böylesine bir sistem, bizi bağımsız kullanım açısından ciddi kısıtlamalara maruz bırakabilir. Bunun yanında tedarik, işletme, bakım maliyetleri düşünüldüğünde yıllara sari on milyarlarca dolarlık bir projeden bahsediyoruz. Evet, bugün itibarıyla o kapasiteye sahip bir uçak geliştirmemiz belki 15-20 yıl sürecektir. Geliştirilecek milli platformun tedarik, işletme, bakım ve idame maliyetleri her halükarda F-35'ten daha az olacaktır.”

‘DÜNYADA LİDER ÜLKELER ARASINA GİREBİLİRİZ’

Yurt dışından tedarik edilecek bu sistemin yaratacağı dezavantajlarla ilgili de görüşlerini aktaran Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti:

“Yurt dışından tedarik edilecek, içinde vakıf olamadığımız onlarca aviyonik, uçuş ve görev bilgisayarı bulunan bir sistem ile muhtemel kullanım kısıtları ve potansiyel ambargoları da düşündüğümüzde milli muharip platform bize bağımsız kullanım imkanı sağlayacaktır. Lakin 15-20 yıl sonra geliştirmiş olacağımız hava aracı da o döneme kadar geliştirilen hava araçlarından bir nesil geride kalabilir. Bunun yerine dünyanın halihazırda gittiği yere, geleceğin oyun değiştirici gücü olacak daha düşük maliyetli, yapay zekayla donatılmış insansız savaş uçaklarına, bu sistemlerin sürü kullanımı, gelişmiş otonomi ve akıllı kullanım alanlarına çalışmamız, S/İHA platformlarımızda olduğu gibi bizi bu alanda da dünyada lider ülkeler arasına sokabilir.”

Bayraktar ayrıca, “Baykar olarak son 4-5 yıldır projesini yürüttüğümüz Akıncı platformumuzun da olgunlaşmasıyla birlikte, son dönemde Milli İnsansız Savaş Uçağı projemize de hız verdik. Hedefimiz, 2023'te bu platformumuzun prototipinin ilk uçuşunu gerçekleştirmek” ifadelerini kullandı.

Baykar şirketinin ürettiği ‘Bayraktar’ adlı silahlı insansız hava araçları, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye’nin işbirliği yaptığı Ukrayna ve Katar gibi ülkeler tarafından satın alınıyor.

NE OLMUŞTU?

ABD, Türkiye'yi F-35 programından resmi olarak çıkardığına dair Ankara'ya bildirimde bulunduğu açıkladı.

Açıklama yapan ABD'li savunma yetkilisi, bildirimin nasıl gerçekleştirildiğine dair detay vermedi.

Bildirimde, Türkiye'nin 2007'de imzaladığı Ortak Mutabakat Zabtı'nın feshedilmiş olduğu, yeni mutabakat metnine Türkiye'nin dahil edilmediği kaydedildi.

Türkiye F-35 programına, Ortak Mutabakat Zabtı ile ortak üretici olarak katılmıştı.

Programın katılımcıları Türkiye'nin yanı sıra ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Avustralya, Danimarka, Kanada ve Norveç'ten oluşuyordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol