birgün

8° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

ÇALIŞMA YAŞAMI 15.08.2019 10:43

Sendikacının acıklı sefaleti

Sendikacının acıklı sefaleti

HABER MERKEZİ

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un Toplu İş(TİS) Sözleşmesi en az sefalet zammı kadar hatırlanacak bir başka olaya neden oldu. İkilinin sohbeti sırasında açık olan mikrofondan Başkan Atalay kamu işçilerinin zam teklifine attığı imzayı “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” sözleri önce salona ardından tüm kamuoyuna ulaşmıştı.

BİR GÜNDE HER ŞEY DEĞİŞTİ

Türk-İş hükümetin teklifine karşı görüşmeden birkaç gün öncesinde kamuoyu ile bir eylem planı paylaşmış, sokaklara çıkacaklarını duyurmuştu. Tüm sendika merkezlerine iletilen eylem planı Başkan Atalay tarafından “iş karıştırma” olarak algılanmış olacak ki, tek bir toplantı dahi yapılmadan imzalar atıldı.

İSTİFA ÇAĞRILARI ÇIĞ GİBİ

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın basına yansıyan ifadeleri sonrası tepkiler gecikmedi. Siyasetçisinden işçisine kadar toplumun birçok kesiminden “istifa” talepleri yükselirken Atalay sessizliğini korumaya devam ediyor. Hem imzalanan sözleşmeye hem de Atalay’ın açıklamalarına sesiz kalan diğer kesimler işçi sendikaları ve siyasi partiler oldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız