birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

Sendikalardan Reşat Nuri Güntekin Ortaokulu’ndaki saldırıya tepki: Öğretmenlere şiddet hak görülüyor!

Reşat Nuri Güntekin Ortaokulu’nda bir velinin üç öğretmene şiddet uygulaması üzerine sendikalardan tepki geldi. Yapılan açıklamada, “Daha önce de söyledik; bu saldırılar ne ilktir ne de son olacaktır. Öğretmenlere şiddet uygulamayı kendine hak görür hale geldi” denildi.

BİRGÜN EGE 16.05.2022 15:52
Sendikalardan Reşat Nuri Güntekin Ortaokulu’ndaki saldırıya tepki: Öğretmenlere şiddet hak görülüyor!
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Reşat Nuri Güntekin Ortaokulu’nda bir velinin üç öğretmene şiddet uygulaması tepkiye sebep olurken olaya ilişkin Eğitim-İş İzmir 2 No’lu Şube ve Eğitim-Sen İzmir 4 No’lu Şube basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada, eğitim emekçilerine yönelik saldırıların son dönemde arttığı belirtilirken, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın üç maymunu oynadığı” dile getirildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 147 nolu ihbar hattının, “Canını sıkan öğretmeni ihbar et biz de gereğini yapalım” şeklindi çalıştığının vurgulandığı açıklamada, “Öğretmen sınıfta çocuğun yerini değiştirse çocuğumun psikolojisi bozuldu diyerek bile 147’yi arayan, CİMER'e, BİMER'e yazı yazan, öğretmeni adeta kuklası haline getirmeye çalışan kişilerin oyuncağı haline getirilmiştir. Evde oturduğu yerden bunları yapan bu zihniyet okullara gidince de öğretmenlere şiddet uygulamayı kendine hak görür hale gelmiştir” denildi.

'EĞİTİM SİSTEMİ ÜLKEMİZİN GELECEĞİDİR'

Son saldırının Reşat Nuri Güntekin Ortaokulu’nda yaşandığı ve üç öğretmenin darp edildiği, saldırganın ise bir öğrencinin velisi olduğu belirtildi. Açıklamada, “Daha önce de söyledik; bu saldırılar ne ilktir ne de son olacaktır. Ülkemizin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durum her an böyle olayları tetiklemeye uygundur. Eğitim sistemimizi yapboza çeviren anlayıştan artık ciddiyet bekliyoruz. Eğitim sistemi ülkemizin geleceğidir ve yetkililerin bu sorumlulukla hareket etmeleri acil çağrımızdır. Anlamsız öğretmen meslek kanununu geri çekerek ilk adımı atmalarını talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Son dönemde birçok okul müdürünün idarecilik yerine “sendikacılık” yaptığı vurgulanırken, şunlar dile getirildi: “Bu çerçevede tarafsız olması beklenirken daha önce kendi okulunu, öğretmenlerini ve öğrencilerini bırakıp başka okullara sendikacılık yapmak için üye ikna etmeye giden müdüre hanıma birkaç sorumuz olacak; Okulunuzun güvenliğini kendi sendikanız dışındaki diğer sendikaları dakikalarca okulun kapısının önünde bekleterek mi alıyorsunuz? Yaşanan bu talihsiz olayda tam üç öğretmeniniz sizin odanızda siz yokken darp edilirken, kendi sendikanızdan olmayan, okul ziyareti yapmak en doğal hakkı olan sendikacıların sendikal faaliyet yapmalarını okul kapısında güvenlik görevlisi emekçi arkadaşa talimat vererek engellemeye çalışmak yerine bu olayda oluşturduğunuz güvenlik zafiyeti nedeniyle kendinizde bir kusur buluyor musunuz?”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun