birgün

13° KISA SÜRELİ YAĞMUR

ÇALIŞMA YAŞAMI 06.06.2021 09:04

Sendikalı işçiye istifa baskısı

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan sendika üyesi 14 kişinin iş sözleşmesinin hiçbir gerekçe gösterilmeden feshedildiğini belirtildi.

Sendikalı işçiye istifa baskısı

Türk Metal Sendikası Manisa 1 Nolu Şubesi, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde endüstriyel hava ve su soğutmalı cihazlar üreten bir fabrikada, ‘sendikal faaliyetleri nedeniyle 14 işçinin işten çıkartılması ve 10 işçinin de ücretsiz izne çıkarılmasını’ protesto etmek için eylem yaptı. Sendika Başkanı Ercan Dereli, ‘pandemi izin belgesi’ için çalışanların e-devlet şifrelerinin alındığını, sendika üyelikleri tespit edilenlerin işten çıkarıldığını söyledi.

Fabrika önünde gerçekleşen eylemde konuşan Sendika Başkanı Ercan Dereli, sendika üyesi 14 kişinin iş sözleşmesinin hiçbir gerekçe gösterilmeden feshedildiğini söyledi. Dereli, “Türk Metal Sendikası Manisa 1 Nolu Şubesi olarak, 32 iş yerinde örgütlü ve 10 bine yakın büyük bir aileyiz. Manisa Organize Sanayi bölgesinde çalışan tüm metal işçilerinin gözü, kulağı, umudu olan, haksızlığa uğradıklarında, metal işçisinin sesi olan büyük bir sendikayız. Anayasa ve yasalara aykırı olarak sendikamızın üyelerinin iş hakları ellerinden alınmaktadır. Biz metal işçilerine yapılan bu haksızlığı haykırmak için buradayız” dedi.

E-DEVLET ŞİFRESİNİ ALIP İŞTEN ATTI

Nisan ayından beri örgütlenme çalışması yürüttükleri işyerinde, işverenin, işçilere, sendikadan istifa baskısı yaptığını, işten atmakla tehdit ettiğini aktaran Dereli, şöyle devam etti: “Sendikal örgütlenmenin önüne bu şekilde geçemeyeceğini anlayan işveren, Türkiye’de bir ilke imza atacak bir suç işlemeye karar verdi ve uygulamaya başladı, çalışanları tek tek personel birimine çağırarak sokağa çıkma yasağından muaf olmaları için izin belgesi çıkaracağını söyleyerek tüm çalışanların e-Devlet şifresini alıp tek tek sendikaya üye olup olamadıklarını tespit etti. Böylelikle sendikaya kim üye kim değil tüm çalışanları liste haline getirerek fişlemiş oldu. Sendika üyesi toplam 14 arkadaşımız işten çıkarıldı.”

Dereli, sendikanın anayasal bir hak olduğunu vurgulayarak işçilere ‘korkmayın’ çağrısı yaptı.

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol