Şenyaşar davası: Ölen faili bilerek yakalamadılar
İbrahim Yıldız’ın saldırısı kameralara da yansımıştı. (Fotoğraf: MA)

Haber Merkezi

Şenyaşar ailesi avukatı İbrahim Halil Öyke, katliamın faillerinden İbrahim Yıldız'ın hastanede yaşamını yitirmesine dair "Bilerek yakalamadılar. Etkin soruşturma yürütülmediğinin göstergesi” dedi. Urfa'nın Suruç ilçesinde, 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının katlettiği Şenyaşar ailesinin avukatı Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şube Eşbaşkanı İbrahim Halil Öyke dava süreci ile ilgili MA'ya konuştu.

İbrahim Yıldız'ın 5 yıllık firari döneminde hiçbir zorluk yaşamadığını, bununda etkin bir soruşturma yürütülmediğinin en büyük göstergesi olduğunu ifade den Öyke, Yıldız'ın hakkında arama kararı olmasına rağmen evlenip çocuk sahibi olabildiğine dikkat çekti. Öyke, "5 yıldır hakkında yakalama kararı olan bir kişi hayatını gayet normal bir şekilde idame etmiş, son olarak da basından hayatını kaybettiğini öğrendik. 5 yıl boyunca şahıs hiç bir olumsuzluk yaşamamış, evlenmiş çocuk sahibi olmuş. Yani normal hayatını sürdürmüş, en sonda hastanede mide ameliyatı olacağı zaman yaşamını yitirmiş" şeklinde konuştu. Yıldız'ın 5 yıldır firari olmasına rağmen normal hayatını devam ettirmesinin cezasızlık politikasının bir sonucu olduğunu söyleyen Öyke, "Burada asıl önemli olan, hakkında yakalama kararı olmasına ve ciddi bir suç faili olmasına rağmen yakalanmamış olması. Biz yakalanamadı demiyoruz, yakalamadılar aslında. Bilerek yakalamadılar, dosyanın tamamında gördüğümüz cezasızlık politikalarını burada da görüyoruz. Şahıs yıllarca korundu bir şekilde ve normal hayatını sürdürdü" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Urfa'nın Suruç ilçesinde, 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları, Şenyaşar ailesine ait işyerinde aile fertlerine silahlı saldırıda bulundu. Saldırıda, Celal, Adil, Ferit, Fadıl ve Mehmet Şenyaşar kardeşler yaralandı. Şenyaşar ailesine yönelik saldırı Suruç Devlet Hastanesi’nde devam eden saldırıda ise çocuklarını görmeye giden Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar katledildi, diğer kardeşler ise ağır yaralandı. Şenyaşar ailesine yönelik işyerinde başlayan saldırıdaki soruşturmada, kameralara da yansıyan Celal ve Adil kardeşleri katleden İbrahim Yıldız hakkında "arama kararı" çıkarıldı, ancak 5 yıldır bulunamadı. Yıldız'ın mide ameliyatı olduğu sırada yaşamını yitirdiği ortaya çıktı.