birgün

15° AÇIK

Serbest bırakılan FatihYaşlı: Pelikancı Feyza Öznur şikayet etmiş

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Danışma Kurulu üyesi, soL Haber Portalı yazarı ve akademisyen Fatih Yaşlı gözaltına alındı. Daha sona serbest bırakılan Yaşlı, Pelikan grubuna yakın Feyza Öznur’un şikayeti üzerine gözaltına alındığını söyledi.

GÜNCEL 10.01.2022 15:25
Serbest bırakılan FatihYaşlı: Pelikancı Feyza Öznur şikayet etmiş
Abone Ol google-news

Türkiye Komünist Partisi'nden (TKP) yapılan açıklamada, akademisyen Fatih Yaşlı’nın gözaltına alındığı belirtildi.

TKP’nin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Yaşlı’nın, soL Haber Portalı'ndaki yazıları nedeniyle gözaltına alındığı ifade edildi. Açıklamada, “TKP Danışma Kurulu üyesi Fatih Yaşlı Son Haber Portalı'ndaki yazıları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Bu hukuksuz gözaltıyı protesto ediyoruz. Süreçle ilgili gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacağız” denildi.

Yapılan bu açıklamanın ardından kişisel Twitter hesabından paylaşım yapan Yaşlı, durumuna ilişkin bilgi verdi. Yaşlı, "Adliyedeyim, bir yazı nedeniyle alındım. Birazdan bırakacaklar" dedi.

SERBEST BIRAKILDI

Adliyede savcılığa verdiği ifadenin ardından serbest bırakılan Yaşlı gözaltına alınmasıyla ilgili soL’a konuştu. Pelikan grubuna yakın Feyza Öznur'un şikayeti üzerine gözaltına alındığını ifade eden Yaşlı, “Feyza Öznur isimli Pelikan yalısına yakın olan sosyal medyada çıkan bir kadın vardı. O kadın ‘geçinemiyoruz’ diyen yurttaşlarla ilgili olarak bir video çekmişti. Ben de o videonun üzerine ‘Bir haysiyetsizlik müsameresi sergileniyor. İnsanlar Türkiye’de açlıktan, yoksulluktan intihar ederken bir haysiyetsizlik müsameresi sergileniyor Pelikan yalısından” şeklinde bir twit atmıştım. Twiti bulamıyorum, çünkü videoyu sildiği için benim twitim de kaybolmuş” dedi.

TEBLİGAT GİTMEDEN YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

Bunun üzerine Feyza Öznur’un kendisi hakkında hakaret iddiasıyla şikayette bulunmuş olduğunu öğrendiklerini kaydeden Yaşlı, “Şikayet etmiş. Fakat bana savcılıktan ifade vermem için tebligat ulaşmadı elime. Tebligat yollamamışlar yani ortada tebligat yok. Tebligat olmadığı için de ifade vermeye gitmediğim gerekçesiyle yakalama kararı çıkartılmış. Bugün de telefon edip karakola gelin demek yerine AŞTİ’de otobüse binerken otobüsten gözaltına aldılar.”

'SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM'

Öncesinde soL Haber’de çıkan bir yazısıyla ilgili soruşturmadan dolayı gözaltına alındığını tahmin ettiklerini kaydeden Yaşlı böyle bir durumla karşılaştıklarını aktardı. Yaşlı, “Ben savcıya verdiğim ifadede de 'sözlerimin arkasındayım' dedim. Bu ülkede insanlar açlıktan, yoksulluktan intihar ediyorlar, geçinemiyorlar. Bu bir gerçeklik. Bu durumla dalga geçen herkesin farkında olmaya ve onların ne yaptıklarını anlatmaya devam edeceğiz. Ortada bir haysiyetsizlik müsameresi vardı ve hâlâ da var” dedi.

KEMAL OKUYAN: YAZIDA BİR ŞEY YOK

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, bağlandığı Halk TV canlı yayınında, Yaşlı'nın gözaltına alınmasına gerekçe olarak gösterilen yazının 2020 Ağustos'ta yayımlandığını söyledi.

Okuyan, şöyle konuştu:

“Ben yazıyı defalarca okudum. Yazıda hiçbir şey yok. Sadece bir İBDA-C ifadesi var. Bir kadının şikayeti olmuş, CİMER’e şikayet etmiş. Herhangi bir vatandaş, bir kişinin gözaltına alınmasını sağlıyor. Bu tamamen sindirmeye dönük bir şey."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun