birgün

18° PARÇALI BULUTLU

KADIN 18.10.2020 11:52

Sergio Agüero’nun yan hakeme el hareketine bilindik savunma: 'Tanırım iyi çocuktur'

İngiltere Premier Lig takımlarından Manchester City'nin futbolcusu Sergio Agüero, Arsenal maçında yan hakem kadına yaptığı el hareketinden sonra kamuoyunun gündemine oturdu. City Teknik Direktörü Pep Guardiola, taciz tepkilerine bilindik bir savunma yaptı: "Sergio hayatımda tanıştığım en iyi insanlardan biri"

Sergio Agüero’nun yan hakeme el hareketine bilindik savunma: 'Tanırım iyi çocuktur'

İngiltere Premier Lig 5. hafta karşılaşmasında Arsenal’i ağırlayan Manchester City, Raheem Sterling’in attığı golle rakibini 1-0 mağlup ederken, maç sonunda Arjantinli futbolcu Sergio Agüero’nun yan hakem kadına yaptığı hareket tartışmalara neden oldu.

Karşılaşmanın 42. dakikasında Arsenal savunmacısı Gabriel’in vurduğu top Aguero’un ayaklarına çarparak taç çizgisini geçti. 2011 yılından beri yardımcı hakemlik görevi yapan ve Premier Lig’de görev yapan birkaç kadın hakemden biri olan Massey-Ellis ise bayrağını kaldırdı ve topun Arsenal’de olduğunu işaret etti.

Hakemin bu kararını beğenmeyen Arjantinli futbolcu Agüero, topun ayağına çarptığı anda kendisinin oyun alanı dışında olduğunu belirterek karara tepki gösterdi. Agüero, hakeme temas yasak olmasına rağmen kendisinden uzaklaşmaya çalışan hakem Ellis'in ensesine elini koyarak hakemi taciz etti.

Bir anda elini hakemin omzuna atan Agüero, bir anlık hareketle hakemi kendisine doğru çekip bıraktı. Masseyt-Ellis, Agüeruo’nun elini sol koluyla itti ve maç kaldığı yerden devam etti. Orta hakem Chris Kavanagh’ın pozisyonu görebilecek noktada olmasına rağmen hiçbir müdahalede bulunmaması ve Massey-Ellis’in onu uyarmaması eleştiri konusu oldu.

Agüero’nun teması, kurallar gereği hangi nedenle olursa olsun hakemlere veya yardımcılarına dokunulması genellikle sarı kartla cezalandırılır.

MİLLETVEKİLİNDEN TEPKİ

Agüero’nun bu hareketi sosyal medyada binlerce kişiden tepki alırken en çok ses getiren paylaşım Birleşik Krallık Parlamentosu Milletvekili Dr Rosena Allin-Khan’dan geldi. Twitter’daki hesabından Arjantinli futbolcunun videosunu paylaşan Allin-Khan, “Agüero kim olduğunu zannediyor? Asla kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

GUARDIOLA KORUDU

Futbolcunun bu hareketi ve hiçbir ceza almaması İngiliz medyasının gündemine otururken, City Teknik Direktörü Pep Guardiola maç sonrası yaptığı açıklamada oyuncusunu savundu:

“Aman beyler ya. Sergio hayatımda tanıştığım en iyi insanlardan biri. Başka şeylerde problem arayın, bunda değil.”

Karşılaşmaya ilk 11’de başlayan Sergio Agüero, mücadelenin 65. dakikasında yerini İlkay Gündoğan’a bıraktı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız