ABD'den gelen enflasyon verilerinin etkisiyle sert değer kaybı yaşayan altın, dolar kurundaki artışa paralel değer kazanıyor. Altının gram fiyatı haftanın son işlem gününde 1984 liradan işlem görüyor.

Kaynak: Haber Merkezi
Sert değer kaybının ardından altında son durum ne?
Fotoğraf: Depophotos

ABD'den gelen enflasyon verilerinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizi daha uzun süre yüksek tutacağı beklentilerini kuvvetlendirmesi ile bu hafta altın fiyatları sert düşüş yaşadı. 

Hafta içinde dalgalı bir seyir izleyen altının gram fiyatı, haftanın son işlem gününde saat 10.00 itibarıyla 1984 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın 3343, Cumhuriyet altını ise 13.292 liradan fiyatlanıyor. 

Altı günlük düşüş serisini dün sonlandıran altının ons fiyatı, 2004 dolar seviyesinde bulunuyor.

FED FAİZ İNDİRİMİNE GEÇ BAŞLAYABİLİR 

Analistler, bu hafta açıklanan ABD enflasyon verisinin beklentileri aşmasının ardından ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimine geç başlayabileceğine yönelik fiyatlamaların güç kazandığını belirterek, emtia piyasalarında yön arayışının devam ettiğini söyledi.

ABD'de perakende satışların öngörülerin gerisinde kalmasının enflasyonun gelecek dönemde hız kaybedebileceğine yönelik tahminleri desteklediğini ifade eden analistler, perakende satışların ocakta yüzde 0,8 azalışla beklentilerin altında kalarak geçen yıl mart ayından sonraki en sert aylık düşüşünü kaydettiğine dikkati çekti.

Söz konusu verinin ekonomik aktivitedeki canlılığın azaldığına işaret edebileceğini belirten analistler, Fed'in para politikası seyrine ilişkin daha fazla ipucu için daha çok verinin değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ABD'de Üretici Fiyat Endeksi, inşaat izinleri ve Michigan tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 20 ve 2 bin 40 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin ve 1990 dolar seviyelerinin destek konumunda olduğunu kaydetti.