birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Servis şirketleri iki katı ücret istiyor

Servis ücretlerine gelen yüksek zammın yanı sıra özel okullara hizmet veren servis şirketleri taşıma için ek ücret istiyor. Veliler bu pahalılık karşısında çocuklarını dönüşümlü olarak kendileri taşımayı düşünüyor.

EĞİTİM 09.09.2022 08:02
Servis şirketleri iki katı ücret istiyor Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Berkay SAĞOL

Özel okullar belirlenen servis ücretlerine uymuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), 2022-2023 eğitim-öğretim yılında servis ücretlerine yüzde 19,21 oranında zam yapılması kararı aldı. Özel okullar ise bu zam oranının daha yüksek oranında fiyatlar belirlemeye başladı. Okullarla anlaşan servis şirketlerinin normal tarifenin iki katını uygulamaya başladığı belirtilirken, zamlarla beraber öğrenci velileri çocuklarını okullara kendileri bırakmak zorunda kalıyor.


Öğrenci velileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasını kullanarak UKOME’nin belirlediği fiyatlara göre servis ücretini hesaplayabiliyor. Uygulamada evin adresini, okulun adresini ve okul tipini yazdıktan sonra rota üzerinden aylık servis ücretleri öğrenilebiliyor. Bazı servis firmalarının uygulamada 9 bin TL olarak görünen ücretleri 20 bin TL’ye kadar çıkarttığı ifade edildi.

DÖNÜŞÜMLÜ TAŞIMA

İstanbul Tuzla’da yaşayan Cüneyt Uslu’nun ve komşusunun çocuğu aynı okula gidiyor. İki öğrenci velisi çocuklarını dönüşümlü olarak kendi arabalarıyla okula bırakıp, akşam tekrar okuldan alıyor. Uslu, “Geçen yıl çocuğumun servis ücreti için 6 bin 500 TL istemişlerdi bu yıl ise rakam 15 bin 500 TL’ye çıktı. Yüzde 100’den daha fazla bir zam yaptılar. Adres bilgilerini girdiğim zaman UKOME’nin kararına göre bizden talep edecekleri maksimum ücret 10 bin 200 TL olarak hesaplanıyor. Bizim şikâyet edip dava açma hakkımız var ancak gelinen noktada bu kadar vakit kaybetmek istemediğimiz ve güvenmediğimiz için aynı apartmanda oturan komşumuzla beraber böyle bir çare bulduk. İkimizin çocuğu için bizden toplamda 30 bin TL istediler ancak bu şekilde kendimiz bıraktığımızda bu iş için yapacağımız masraf 3 bin TL’yi geçmez” diye konuştu.

YÜK VELİLERİN SIRTINDA

Özel Okul Velileri Platformu Sözcüsü Özgür Özkan, “UKOME’nin belirlediği fiyatlara göre rehber öğretmen ve hostes ücreti dahil servis firmalarının 10 kilometre için talep etmesi gereken ücret 9 bin TL. Ancak özel okullarla çalışan şirketler bu mesafelere 20 bin TL istiyor. Servis ihalesinde okul kazanç elde edeceği şekilde koşullar koyuyor. Okullar komisyon alıyor, ücretsiz makam şoförlü araç istiyor, kendi personeline ücretsiz servis veya okula bağış talep ediyor. Bunu daha çok zincir okullar yapıyor. Servis firmaları da bu rakamları maliyete ekleyip velinin sırtına yük olarak bindiriyor” dedi.

***

Özel okullarda yemeklere de ek zam

Ayrıca özel okul zammına getirilen yüzde 36'lık tavan sınır, özel okullar tarafından çeşitli gerekçelerle deliniyor. Özel okullar öğrenci velilerine yaptığı bilgilendirmede yönetmeliğe aykırı olarak yemek, servis ve eki kitap gibi bazı ek hizmetleri zorunlu tutuyor. Bazı özel okullar geçen eğitim döneminin içinde erken kayıt yaptıran velilerle yaptıkları sözleşmelere sadık kalmıyor. Okul yönetimleri enflasyon bahanesiyle 10 bin TL’ye varan ek ücretler talep ediyor. İstenilen ek ücretlerle beraber günlük yemek fiyatları 130 TL’ye kadar çıkıyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol