birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 16.12.2020 07:23

Servis şoförleri mağdur

Servis şoförleri mağdur

Yaren Çolak

Salgın nedeniyle okulların uzaktan eğitime, işyerlerinin ise evden çalışmaya geçmesiyle servisler adeta çürümeye terk edildi. Şoförler, 9 aydır çalışamadıklarını belirterek yaşanılan mağduriyete tepki gösterdi.

İstanbul Servis Esnafı Derneği (İSED) Başkanı Cuma Tekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı bin liralık desteğin aylık giderleri karşılamayacağını vurguladı:

“Çalışmayan araçlarımızın aylık iki bin 500 ile üç bin lira gideri oluyor. Bu verilecek para bize can suyu olmaz. Talebimiz vergilerin sigortaların ertelenmesi.”

Esnaf destek kredisi alan şoförlerin bu kredileri de geri ödeyemediğini belirten Tekin, şöyle konuştu: “Bir de bize 25 bin TL kredi verildi. Ya arabamızı ya da evimizi ipotek ettik. Ancak kredileri ödeyemiyoruz evimize, arabamıza haciz gelecek. İstanbul’da 60 bin servis aracımız var. Bunlar günlük ortalama 5 bin yolcu taşıyabilir. İETT’nin yolcusuna bu konuda yardımcı olabilir. Toplu taşımada sosyal mesafe imkânı sağlayarak bulaşı azaltabiliriz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol