birgün

17° AÇIK

BİRGÜN EGE 25.03.2020 12:06

SES İzmir: Ek ödeme ödül gibi sunulmamalıdır

SES İzmir Şubesi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarına ek ödemeleri 3 ay boyunca tavandan ödeneceğini açıklamasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “Ek ödeme uygulanacak olması bir ödül gibi sunulmamalıdır” denildi

SES İzmir: Ek ödeme ödül gibi sunulmamalıdır

AYCAN KARADAĞ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, performans ödemelerinin tüm sağlık çalışanları için 3 ay üst tavandan yapılacağını açıklamasının ardından SES İzmir Şubesi yazılı bir açıklama yaparak alınan kararı eleştirdi.

Sağlık Bakanı’nın yüksek risk altındaki sağlık emekçilerinin koruyucu ekipman gibi ihtiyaçlarının acilen karşılanmasına dair herhangi bir açıklama yapmadığı ifade edilen açıklamada, “Ancak sağlık personelinin ek ödemelerinin önümüzdeki 3 ay boyunca tavandan ödeneceğini söylemesi biz sağlık emekçilerini son derece üzmüştür. Bu açıklama ile sağlık emekçilerine adeta ‘bir kısmınıza biraz daha fazla para verelim, yetinin’ denmektedir. Tavan ek ödemesi sağlık emekçilerinin yüksek riskleri yok etmeyeceği gibi sağlık emekçileri arasında eşitsizliğe neden olacak, sağlık emekçilerinin öneminin ve emeklerinin değerinin toplumun her kesimi tarafından görülmeye başlandığı bir süreçte, bizler için ödül değil, mesleki açıdan itibar kaybı ve yanlış algılara sebep olabilecek bir durumdur. Unutulmamalıdır ki sağlık hizmeti bir ‘ekip işi’dir” ifadelerine yer verildi.

Açıklama şu şekilde devam etti:

“Ekip olarak çalışan, çoğu eşinden, çocuğundan ayrı ve onlarla ilgili kaygılar taşıyarak büyük bir özveri ile en yüksek risk altında hizmet veren tüm personele performansa bakılmaksızın en yüksek orandan ek ödeme verilmesi gerekirken, sanki olağan koşullardaymışız gibi personel arasında ayrımcılığa ve eşitsizliğe sebep olacak şekilde ek ödeme uygulanacak olması bir ödül gibi sunulmamalıdır. Biz sahada olan tüm sağlık emekçileri olarak ayrım yapmamanızı ve karşı karşıya olduğumuz riski asgariye indirecek koruyucu ekipman, konaklama, gerektikçe tekrarlanmak üzere risk altındaki sağlık emekçilerine test uygulanması, hizmeti daha iyi sunabilmek için çalışırken dinlenmeyi sağlayabilecek koşulların yaratılmasını, vücut direncimizi ve bağışıklık sistemini güçlendirecek beslenme olanaklarının sağlanmasını istiyoruz.”

'HEDEFİMİZ SAĞLIKLI BİR BİREY VE TOPLUMDUR'

Açıklamada şu şekilde sonlandırıldı:

“Sağlık emekçilerinin içinde bulunduğu ekonomik güçlüklerin ve çalışmaları sırasında karşılaşılan sorunların aşılmasının da ek ödemenin geçici bir süre tavandan ödenmesi ile değil; uzun süredir her alanda mücadelesini verdiğimiz, ek ödemenin sağlık alanında çalışanlar arasında ayırt edilmeksizin ödenmesi,3600 ek gösterge, fiili hizmet zammı, yıpranmapayı, sağlıkta şiddet yasasının bir an önce düzenlenmesi, aldığımız ücretlerin emekliliğe yansıması haklarımızın verilmesi ile giderilebileceğini bir kez daha hatırlatmak isteriz. Unutulmaması gerekir ki; Sağlık Hizmeti ekip işidir. Ekibin bir bütündür ve her üyesi kıymetlidir. Sağlık emekçilerinin hedefi sağlıklı bir birey ve toplumdur. Bizim talebimiz de bu süreç ve sonrasında insanca yaşayabileceğimiz ücret ve haklardır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız